Zobacz również: Bobowa24.pl
7 sierpnia 2014 || Łukasz Augustyn || W kategorii: Edukacja, Kultura
Międzynarodowe spotkanie młodzieży w Łużnej
Międzynarodowe spotkanie młodzieży w Łużnej

Za sprawą tegorocznych obchodów rocznicy 100-lecia Pierwszej Wojny Światowej do gminy Łużna a dokładniej na wzgórze Pustki przybyła młodzież z dziewięciu państw, które uczestniczyły w I Wojnie Światowej. Wizyta w Polsce oraz naszym regionie ma przybliżyć młodym osobom historię ich przodków oraz losy naszego kraju.

Spotkanie, które odbyło się miniony poniedziałek 5 sierpnia br. jest częścią Międzynarodowego Zlotu Młodzieży odbywającego się na terenie województwa Małopolskiego. Jego organizatorem jest Małopolski Urząd Wojewódzki, Ministerstwo Obrony Narodowej, Willa Decjusza oraz krakowskie Uniwersytety: Jagielloński oraz Pedagogiczny. Studenci przybyli na zlot z takich krajów jak Niemcy, Rosja, Ukraina, Słowacja, Czechy, Rumunia, Serbia i Węgry. We wszystkich zajęciach uczestniczyła wraz z nimi grupa Polaków. Przez 10 dni poczynając od 1 sierpnia grupa młodych osób zwiedzała najważniejsze miejsca w okolicy, które dotyczą starć wojsk podczas I Wojny Światowej.

„Wydarzenie to jest częścią zlotu młodzieży, zorganizowanego w ramach obchodu rocznicy wybuch I wojny światowej. Wymyśliliśmy go, aby zgromadzić w jednym miejscu młodzież z tych krajów, które brały udział w wielkiej wojnie. –W Małopolsce ślady walki zbrojnej są bardzo wyraźne, mamy tutaj kilkaset cmentarzy wojennych, mamy mocną tradycję, dużo historii. To był pomysł, to była idea. Chcieliśmy żeby ci młodzi ludzie po pierwsze poznali historię wielkiej wojny, a po drugie jak zmieniła się rzeczywistość. Chcemy, aby się poznali, zintegrowali. Naszą ideą było również namówić ich do stworzenia czegoś w rodzaju deklaracji – my to nazywamy kartą – Młodej Europy. Jest to zbiór tez, które dają pomysły, co zrobić żeby te wydarzenia się nie powtórzyły. To ma być ich skarbnica marzeń, ich wizji Europy w przyszłości, ponieważ naszym założeniem było wzajemne poznawanie się a są to ludzie z różnych krajów, różnych religii, różnych narodowości. Jest to łącznie dziewięć krajów: Polska, Serbia, Węgry, Rosja, Ukraina, Niemcy, Słowacja, Czechy. Są to ludzie często mieszanego pochodzenia – mamy tutaj bardzo dużo osób, które mówią językiem polskim, dlatego, że mają polskie korzenie. Chcieliśmy im też pokazać to, że osoby o różnych korzeniach, ludzie różnych kultur mogą mieszkać i mogą się nie kłócić. Mogą żyć zgodnie. Zlot trwa 10 dni, zaczął się 1 sierpnia, 10 sierpnia wyjadą nasi uczestnicy z Polski. To spotkanie w Jeżowie to jest jeden dzień w naszym programie, wczoraj zwiedzaliśmy świątynie Małopolski, odwiedziliśmy Owczary, Binarową, jutro natomiast jeździmy po tych miejscach historycznych, ściśle związanych z I wojną światową, czyli po cmentarzach wojennych będziemy m.in. w Łużnej. 6 Sierpnia wyjeżdżamy z Wapiennego do Krakowa, tam właśnie będą poznawać Kraków, będą pracować nad tą kartą Młodej Europy” – powiedziała Monika Frenkiel z Biura Prasowego Wojewody Małopolskiego.

Podczas pobytu w naszej gminie obcokrajowcy mieli okazje zapoznać się z wspólną historią naszych przodków, pomóc przy rewitalizacji cmentarza nr 123 na wzgórzu „Pustki”. Dodatkowo dla przyjezdnych zorganizowany został piknik przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej gdzie mieszkańcy oraz zaproszeni goście mieli okazje do wspólnej integracji przy dźwiękach regionalnej kapeli „ Łużnioki” oraz swojskim jadle.