Zobacz również: Bobowa24.pl
Praca dla cieśli, budowlańców w Niemczech, Stawki w euro
14 września 2014 || Łukasz Augustyn || W kategorii: Edukacja, Łużna
Samoloty, balony, drony, wojsko czyli pierwszy dzień V Pogórzańskich Atrakcji Naukowych
Samoloty, balony, drony, wojsko czyli pierwszy dzień V Pogórzańskich Atrakcji Naukowych

Otaczający świat a wraz z nim wszelkie zjawiska, prawa nauki oraz rozwój techniki budzi w większości z nas ciekawość. Aby zaspokoić ją chociaż częściowo można się wybrać jeszcze dzisiaj do Łużnej, na V edycję Pogórzańskich Atrakcji Naukowych. O tym co działo się pierwszego dnia przeczytacie w tym właśnie artykule.

Pogórzańskie Atrakcje Naukowe (PAN) to dwudniowa impreza cykliczna, która przyciąga zapaleńców nauki oraz wspomnianych we wstępie ‚ciekawskich świata”. To właśnie w Łużnej można poznać naukę poprzez praktyczne doświadczenia, pokazy. Można dotknąć, powąchać, zobaczyć czy też zapytać osób które są w danych dziedzinach ekspertami. Impreza tym roku obchodzi mały jubileusz a wszystko dzięki już piątej edycji, największego pikniku edukacyjnego w Małopolsce. Eksperymenty,wybuchy, sztuczne ognie, samoloty, modele, drony, żołnierze, szybowce, pokazy, koncerty, gastronomia to tylko niektóre z atrakcji jakie czekaj a na przybyłych do Łużnej małe miejscowości powiatu gorlickiego. Dla mieszkańców oraz władz gminy to niebywały zaszczyt gościć tyle wybitnych postaci nauki oraz kultury. Przez dwa dni centrum miejscowości jest jednym wielkim laboratorium naukowym gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, czy to młody czy starszy. Z roku na rok widać coraz większe zainteresowanie ta imprezą a ciekawość i spotkanie z nauką oko w oko jest w stanie zainteresować nawet największych nieuków.

Wczorajsze rozpoczęcie PAN nastąpiło tuż po godzinie 14.00. Na stadionie sportowym można było podziwiać stoiska Aero-klubów oferujących przelot balonem, pokazy oraz prezentacje modeli samolotów, dronów czy innych obiektów latających. Swoje osiągnięcia oraz program zaprezentowała Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, Mościcki Klub Balonowy, Jednostka Strzelecka 2039 Kraków. Ta ostatnia zademonstrowała budowę broni palnej, a chętni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu do celu z wiatrówki. Dodatkowo w Zespole Szkół w Łużnej odbywały się prelekcje i prezentacje multimedialne zaproszonych gości. Późnym wieczorem po bloku edukacyjnym przyszedł czas także na rozrywkę. Na scenie wystąpiły trzy zespoły muzyczne: The Billy Goats, PaJujo, Kordian. Pomimo zmiennej aury i opadów deszczu mieszkańcy jak i przyjezdni nie zrażali się korzystając z wszystkich przygotowanych przez organizatorów atrakcji a wśród nich był jak co roku Marian Skowron, dyrektor ZAES w Łużnej.

Dla przypomnienia część rozrywkowa tegorocznej piątej edycji Pogórzańskich Atrakcji Naukowych odbywa się na placu za Urzędem Gminy w Łużnej, natomiast strefa lotnicza znajduje się na stadionie sportowym.W miejscowym Zespole Szkół odbywają się natomiast przeróżne eksperymenty począwszy od chemii, fizyki a skończywszy na polonistyce. Kto nie był jeszcze wczoraj zachęcamy do przyjścia już teraz, program drugiego dnia znajdą Państwo w zakładce wydarzenia.

„Zaprezentowaliśmy to co jest związane z naszą szkołą czyli bezpośrednio z lotnictwem wojskowym. Można zobaczyć tutaj sprzęt, wyposażenie pilotów  spadochrony i wiele innych. Jeśli ktoś chce może porozmawiać z pilotami podchorążymi nt. rekrutacji do naszej szkoły oraz tym co oferuje nasza placówka. Jeden z kolegów prezentuje swój model zdalnie sterowany i jest to taka namiastka lotnictwa. Do naszej szkoły zgłasza się bardzo dużo chętnych, jednak większość odpada podczas badań oraz dalszej rekrutacji. Mamy ograniczoną ilość miejsc, z roku na rok przyjmowanych jest 60-70 osób. Zawód pilota jest bardzo wymagający oraz trzeba się poświęcić. Na pewno daje wiele satysfakcji ale czasami daje również w kość. Dzisiaj nadal będzie wystawione nasze stanowisko, Zainteresowani mogą zobaczyć symulator lotniczy oraz prawdopodobnie zostanie zaprezentowany pokaz modelem” – opowiadał Łukasz uczeń Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.