Zobacz również: Bobowa24.pl
5 kwietnia 2015 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Religia, Szalowa, Tradycja, Łużna
Wyższe palmy w Łużnej czy Szalowej?
Wyższe palmy w Łużnej czy Szalowej?

W niedzielę palmową (29 marca br.) odwiedziliśmy dwie parafie gminy Łużna – Szalową i Łużną by uwiecznić przyniesione przez wiernych do kościoła palmy. Po zakończeniu Mszy Świętej nie zabrakło konkursu na najwyższe „wielkanocne drzewko”.

Tradycja wykonywania wysokich palm na niedzielę palmową niestety zanika w naszej gminie. Co roku w poszczególnych parafiach jest ich coraz mniej dlatego postanowiliśmy uwiecznić obecny stan.

– Niedziela Palmowa jest to szczególny dzień, kiedy to wspominamy pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy – mówi ks. Mieczysław Górski proboszcz parafii Szalowa. My też chcemy włączyć się w ten uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy gromadząc się na uroczystej sumie, gdzie szczególnie w tym roku było bardzo dużo palm. Bardzo dużo wiernych przybyło dzisiaj na tą uroczystość. Wiele palm jest wykonywanych można powiedzieć tak troszkę, komercyjnie, sklepowo ale dużo też było palm własnoręcznie wykonanych. Po Mszy przeprowadzamy konkurs tych właśnie tradycyjnych, własnoręcznych palm. Najpiękniejsze zostaną nagrodzone przez co chcemy zachęcić do wykonywania palm zgodnie z tradycją. Młodzież już przez cały Wielki Post przygotowywała palmy, które roznosili po domach i to też się pewnie przyczyniło do tego, że w dniu dzisiejszym praktycznie prawie każdy z wiernych przyszedł z palmą i myślę, że to jest taki piękny zwyczaj. Chcielibyśmy to jeszcze bardziej pielęgnować i jeszcze bardziej zachęcić do ich tradycyjnego wykonywania w następnych latach. 

fot. Łukasz Augustyn / Mateusz Książkiewicz