Zobacz również: Bobowa24.pl
PWSZ oferta edukacyjna
2 maja 2015 || Łukasz Augustyn || W kategorii: Edukacja, Kultura, Łużna
Wyróżniono i nagrodzono uczniów za pamięć o Naszej historii (TV)
Wyróżniono i nagrodzono uczniów za pamięć o Naszej historii (TV)

W zeszłą niedzielę, 26 kwietnia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Rozwinąć skrzydła pamiętając o ojczyźnie” związanego z tegorocznymi obchodami 100 lecia I Wojny Światowej.

W związku z okrągłą rocznicą historycznych wydarzeń jakie miały miejsce na terenie ziemi gorlickiej zorganizowanych zostało wiele przedsięwzięć. Wśród nich była m.in. organizacja konkursów różnych dyscyplin, których tematyka oraz zakres odpowiadał setnej rocznicy przełamania frontu na wzgórzu Pustki. Rywalizacje mogły się odbyć w ramach wspomnianego wyżej projektu „Rozwinąć skrzydła pamiętając o ojczyźnie” opracowanego przez Zespół Szkół w Łużnej pod kierownictwem dyrekcji – Moniki Skrobot. Aby ranga powiatowych konkursów była jeszcze wyższa patronat nad nią objął Wojewoda Małopolski, Kurator oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów z terenu całego powiatu mogli zmierzyć się w następujących dziedzinach: wiedzy historycznej, recytowania, plastyki oraz fotografii. Laureatów wyłoniły niezależne jury, składające się z osób związanych z poszczególnymi konkursowymi kategoriami. Biorąc pod uwagę, że w zmaganiach na etapie powiatowym wzięło udział łącznie 220 uczniów z 47 szkół z ternu Powiatu Gorlickiego można stwierdzić iż konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem już na etapie szkolnym i gminnym.

Podczas niedzielnej gali wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla zwycięzców w poszczególnych konkursach, Oprócz ogłoszenia wyników niedzielna gala została uświetniona aranżacją muzyczno-słowną z okazji pierwszej rocznicy kanonizacji Jana Pawła II. Zaśpiewał także młodzieżowy chór kierowany przez Dariusza Tarsę z Zespołu Szkół w Łużnej. Na uroczystość przybyła duża ilość oficjeli i reprezentantów jednostek samorządowych, duchowieństwa, wojskowych, przedstawiciela kuratorium oświaty oraz mieszkańców.

– Podsumowaliśmy projekt „Rozwinąć skrzydła pamiętając o ojczyźnie”, który był przedsięwzięciem organizowanym przez Zespół Szkół w Łużnej – mówi Monika Skrobot dyrektor placówki. – W ramach projektu przygotowaliśmy konkursy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu gorlickiego. Był to konkurs wiedzy historycznej, plastyczny, fotograficzny jak również recytatorski. Dzisiaj zostały wręczone nagrody dla laureatów poszczególnych dyscyplin. Dzisiejsza uroczystość jest związana nie tylko z setną rocznicą bitwy pod Gorlicami ale również pierwszą rocznicą kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Bardzo cieszy mnie fakt, że nasza inicjatywa została zauważona i doceniona przez władze państwowe: od Ministerstwa Obrony Narodowej poprzez władze wojewódzkie, Kuratorium Oświaty, władze samorządu powiatowego oraz Gminę Moszczenica. Składam serdeczne podziękowania wszystkim dyrektorom szkół i nauczycielom, którzy włączyli się w nasze przedsięwzięcie. Przypominam, że do konkursów zgłosiło się 47 szkół i 220 uczniów wzięło udział w konkursach.

– Na naszej gali gościliśmy: Grzegorza Barana wicekuratora Kuratorium Oświaty w Krakowie, kapitana Mariusza Dominika przedstawiciela Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu, który dzisiaj reprezentował Ministerstwo Obrony Narodowej, gościliśmy również Łukasza Zalasińskiego przedstawiciela Urzędu Wojewódzkiego reprezentującego wojewodę małopolskiego,  członka zarządu powiatu gorlickiego Stanisława Kaszyka, Jerzego Wałęgę wójta Gminy Moszczenica, Rafała Kukle burmistrza Miasta Gorlice, Krzysztofa Kotowicza przewodniczącego Rady Gminy Łużna, radnych z terenu naszej gminy a także księży z dekanatu łużniańskiego na czele z dziekanem ks. dr Stanisławem Kuboniem – dodaje dyrektorka ZS w Łużnej.