Zobacz również: Bobowa24.pl
BramTECH - bramy, ogrodzenia, balustrady
OK Polska praca ogłoszenie
19 lipca 2015 || Łukasz Augustyn || W kategorii: Informacje, Region
Kolejny zmodernizowany banknot w systemie płatniczym!
Kolejny zmodernizowany banknot w systemie płatniczym!

Naszpikowany najnowszymi zabezpieczeniami, wręcz niemożliwy do podrobienia – tak właśnie wygląda nowy banknot 200 zł. Trafi on do obiegu w lutym 2016 roku.

Narodowy Bank Polski 23 czerwca br. zaprezentował banknot o nominale 200 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Jest to kontynuacja prac, gdyż od kwietna 2014r. w naszych portfelach są już nowe banknoty o niższych nominałach.

Banknot 200 zł jest obecnie najwyższym nominałem, w związku z tym zostały w nim zastosowane najbardziej zaawansowane zabezpieczenia, np. nitka okienkowa z efektem zmienności optycznej (dynamiczna zmiana koloru ze złotego do zielonego). Podobnie jak niższe nominały projekt graficzny pozostał bez zmian.

NBP zakończyło w ten sposób modernizację banknotów i rozpoczyna pracę nad kolejnym- o nominale 500 zł, który trafi do obiegu nie wcześniej niż w 2017 r.

Celem wprowadzenia wyższego nominału jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP. By zachować chronologiczną ciągłość serii „Władcy polscy” na nowym nominale zobaczymy wizerunek króla Jana III Sobieskiego.

źródło: NBP

nowy-banknot-200-zl_24197685