
Poniedziałkowym rankiem (tj. 17 sierpnia br.) na placu katedralnym w Tarnowie odbyła się msza święta inaugurująca XXXIII Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską. Wśród prawie 150-osobowej grupy nr 14 (św. Świerad) idzie kilkadziesiąt osób z gminy Łużna.
Największy człon stanowią szalowianie, jest ich prawie 50. Tuż za nimi są wierni z parafii Szymbark oraz Ropa. Przewodnikiem św. Świerada jest podobnie jak rok temu ks. Krzysztof Migacz. Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest: Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Mszy świętej przy tarnowskiej katedrze przewodniczył ordynariusz diecezji ks. biskup Andrzej Jeż, w swojej homilii skierowanej do pątników oraz zebranych osób powiedział m.in. te słowa: – Pielgrzymi wysiłek, zmęczenie, niedogodności to ofiara składana w imię miłości, wolnej, bo nikt Was do tego nie zmusza. Życzę Wam, abyście pielgrzymi trud przekuwali później na coraz większą harmonię osobistego życia z Bogiem i miłowania Go coraz więcej. On tej miłości od nas oczekuje, jak Ojciec od swych dzieci. Nie chce nas widzieć swoimi niewolnikami, lecz dziećmi, którym daje wskazania, aby były naprawdę szczęśliwe, aby nie raniły się nawzajem i nie cierpiały.
Tarnowski pasterz przypomniał także, że obecna pielgrzymka jest przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Każda z grup pielgrzymów otrzymała replikę krzyża Światowych Dni Młodzieży, którą zaniesie pod tron Matki Bożej Częstochowskiej.
W pierwszym dniu na pątniczy szlak wyruszyło około 7 tysięcy wiernych, jednak wiele osób dołącza jeszcze na szlaku. Do bram Jasnej Góry wchodzi najczęściej 9 tysięcy osób. Uczestników rekolekcji w drodze żegnały tłumy mieszkańców Tarnowa oraz gości przybyłych specjalnie z tej okazji, którzy chcieli wesprzeć duchowo swoich bliskich czy przyjaciół.
Trud pielgrzymowania w naszej grupie podjęło w tym roku około 150 osób – mówi ks. Krzysztof Migacz przewodnik 14-tki. Jest to mniejsza niż rok temu liczba dlatego prosimy serdecznie o modlitwę, duchowe pielgrzymowanie. Mamy wiele intencji ale najważniejszym są przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Każdy z pielgrzymów niesie też swoje osobiste prośby, troski. Tuż przed rozpoczęciem pielgrzymki mieliśmy specjalną mszę święta, która odbyła się w Szymbarku. Przygotowywaliśmy także specjalną scholę, z którą szkoliliśmy się odpowiednio wcześniej aby umilać śpiewem rekolekcyjną drogę do Częstochowy.
Z grupą nr 14 idzie 2 księży, 4 kleryków oraz dwie siostry zakonne. Człon św. Świerada stanowią mieszkańcy dekanatów łużniańskiego oraz ropskiego a także osoby z Gorlic. Warto nadmienić, że siostra Maria jadąca rowero-wózkiem podróżuje na Jasną Górę już 27 raz.
fot. Mateusz Książkiewicz