Zobacz również: Bobowa24.pl
12 października 2015 || Łukasz Augustyn || W kategorii: Informacje, Komunikaty
Pierwszy śnieg na drogach testem dla kierowców
Pierwszy śnieg na drogach testem dla kierowców

To jeszcze nie zima ale pierwsze opady śniegu już za nami. Okres jesienny związany jest ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, dlatego Policja  prosi kierowców o rozwagę, rozsądek oraz dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków drogowych.

W tym okresie jezdnia często jest mokra i śliska co powoduje obniżenie przyczepności opon i wydłużenie drogi hamowania. Bezpieczna jazda w takich warunkach jest możliwa gdy nasz samochód jest odpowiednio przygotowany. Przed pierwszym śniegiem jednym z podstawowych działań jest zmiana opon na zimowe, które ze względu na właściwości bieżnika mają lepszą przyczepność. Najlepiej zmienić je gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się poniżej 7 ° C.

Na śliskiej nawierzchni droga hamowania może znacznie się wydłużyć. Z tego powodu należy zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu, a przed skrzyżowaniem wcześniej niż zwykle rozpocząć proces zatrzymywania  i sygnalizowania manewrów.

Apelujemy również do pieszych o obowiązkowe noszenie elementów odblaskowych dzięki czemu taka osoba jest widoczna i bezpieczna na drodze  po zmroku.

Jeszcze raz prosimy o rozważną i bezpieczną jazdę

fot. ilustracyjne