Zobacz również: Bobowa24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
PWSZ oferta edukacyjna
20 października 2015 || Łukasz Augustyn || W kategorii: Kultura, TV, Łużna
Przepiękny występ chóru Cantabile w szymbarskim kościele (TV)
Przepiękny występ chóru Cantabile w szymbarskim kościele (TV)

W niedzielne popołudnie kościół parafialny w Szymbarku rozbrzmiał muzyką chóralną za sprawą czwartego już przeglądu „Te Deum Laudamus”. Wśród zespołów pojawiły się chóry działające na terenie powiatu Gorlickiego ale także gość specjalny – chór męski z Ukrainy.

Do przeglądu chórów parafialnych przystąpiło pięć grup: z Gorlic, Moszczenicy, Łużnej, Szymbarku i Lipinek. Dodatkowo przegląd uświetnił występ męskiego chóru Kamenar z Ukrainy. Poziom przeglądu był bardzo wysoki a każdy z chórów przygotował kilka utworów. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oddział Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.

Początek przeglądu rozpoczął się od występu chóru męskiego z miejscowości Stryj w Obwodzie Lwowskim na Ukrainie działający od 15 lat pod batutą maestro Stefana Celucha. Przez tak długi okres chór ten wypracował swój własny, indywidualny, muzyczny styl, który charakteryzuje wysoka, mistrzowska jakość wykonania utworów, oryginalna barwa głosów oraz  indywidualna interpretacja każdego dzieła muzycznego. Zespół wielokrotnie nagradzany na ukraińskich konkursach, festiwalach i przeglądach m.in. we Lwowie, Równem, Samborze, Iwano-Frankowsku, Drohobyczu. Chór wielokrotnie koncertował w Polsce, Austrii, Czechach, Słowacji i innych krajach. W repertuarze chóru usłyszeć utwory zagranicznych klasyków, pieśni sakralne, kompozycje współczesnych autorów i aranżacje pieśni patriotycznych. Podczas koncertu wykonał następujące pieśni „ Ojcze nasz” – W. Hrycyszyn; „ Pod Twoją opiekę” – I Sonewycki; „ Panie usłysz mą modlitwę – O. Archanhelski oraz Ubierajże Diecię Maryjo” – B Szyptur.

Po występach gości z zagranicy nadszedł czas na prezentacje chór z powiatu gorlickiego. Gminę Łużna reprezentował chór mieszany Cantabile, który wykonał trzy utwory pod batutą Jana Wypaska, były nimi: „ Ave Maria” – G. Caccini; „ O salutaris hostia” – P. Bębenek oraz „ Kantyk Mojżesza”.

Poniżej przedstawiamy wideo relację z przeglądu oraz utwory w wykonaniu chóru Cantabile

fot. Mateusz Książkiewicz