Zobacz również: Bobowa24.pl
22 listopada 2015 || Łukasz Augustyn || W kategorii: Informacje, Szalowa
W Łodzi nie było lepszych od Szalowskiego Zespołu Wokalnego
W Łodzi nie było lepszych od Szalowskiego Zespołu Wokalnego

Tydzień temu, 14 i 15 listopada br. w Łodzi odbył się XVIII Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis. Wśród 25 chórów i zespołów wokalnych zaprezentował się SZeW pod batutą Marii Dziedzic.

Organizatorami festiwalu byli: Łódzki Dom Kultury, Polski Związek Chórów i Orkiestr, Akademia Muzyczna  im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Na scenie zaprezentowały się grupy z m.in. Warszawy, Kalisza, Gdańska, Rybnika, Lublina Krakowa, Częstochowy ale także Szalowej. Gościem specjalnym Cantio Lodziensis był chór mieszany Angelicus z Mińska.

Łódzki Festiwal Chóralny – Cantio Lodziensis  posiada formułę konkursu, a biorące w nim udział liczne chóry i zespoły wokalne oceniane są w ośmiu kategoriach. W ramach festiwalu wystąpią chóry prezentujące muzykę rozrywkową oraz gospel.  Głównym  celem festiwalu jest popularyzacja chóralistyki jako formy wykonawczej, a także upowszechnianie bogatej, wartościowej literatury chóralnej obejmującej różnorodną stylistykę.

SZeW oceniony został w kategorii E czyli w kategorii grup wokalnych do 12 wykonawców. Podczas przeglądu zaprezentował pięć utworów m.in.:
– Alleluja. Chwalcie Pana Boga – Wacław z Szamotuł;
– Psalm XLVII , Kleszczmy rękoma wszyscy zgodliwie – Mikołaj Gomółka;
– Ave Maria – Bartłomiej Pękiel;
– Sicut lilium inter spinas – Marek Raczyński;
– Over the rainbow – music: Harold Arlen, arr.Guy Turner.

Zajęliśmy drugie miejsce ex aequo z męskim zespołem wokalnym The Singing Heads z Łodzi, którego cały skład tworzą studenci Akademii Muzycznej – opowiada nam o festiwalu Maria Dziedzic dyrygent SZeW. – Konkurs jest prestiżowym wydarzeniem, odbywa się corocznie od 18 lat. W skład jury wchodzą profesorowie polskich Akademii Muzycznych, specjaliści w dziedzinie chóralistyki.

W najbliższym czasie będzie możliwość posłuchania Szalowskiego Zespołu Wokalnego podczas Regionalnych Konfrontacji Chórów i Orkiestr w Łużnej a także w czasie eliminacji do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Tuchowie.

Gratulujemy zajęcia drugiego miejsca oraz życzymy dalszych sukcesów w przyszłości.

źródło i fot. SZeW/ŁDK