Zobacz również: Bobowa24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
24 października 2016 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Pożar, Straż pożarna
Ogień w wieży szalowskiego kościoła!
Ogień w wieży szalowskiego kościoła!

W sobotni poranek (22 października br.) z nieznanych przyczyn wystąpił pożar w wieży zabytkowego kościoła w Szalowej. Do niebezpiecznego zdarzenia zadysponowano wszystkich strażaków ochotników z terenu gminy Łużna,  podnośnik hydrauliczny z JRG Gorlice wraz z obsługą, a także zastęp z sąsiedniej gminy Bobowa – OSP Stróżna.

Na szczęście było to tylko początkowe założenie ćwiczeń – manewrów, jakie zorganizowano dla druhów z terenu gminy Łużna. Do wspólnych działań zaproszono także jednostkę OSP Stróżna z sąsiedniej gminy Bobowa, dzięki czemu rodzi się nowa, dobra współpraca między ochotnikami. W ćwiczeniach wzięli udział także ratownicy JRG Gorlice obsługujący podnośnik hydrauliczny będący na wyposażeniu PSP Gorlice.

O założeniach ćwiczeń opowiada dh Marcin Barczyk, naczelnik OSP Szalowa: – Z nieznanych przyczyn wystąpił pożar kościoła, a dokładniej w jednej z jego wież. Naszym celem było podanie skutecznego prądu gaśniczego przy pomocy działka, które jest zamontowane jest na podnośniku SH25D z Komendy Powiatowej PSP z Gorlic. Udało się to połowicznie, gdyż udało się rozwinąć tylko jedną „linię 75”, a chcąc uzyskać wydajność 1600 litrów na minutę, potrzebne są dwie. Jest to związane z tym, że mamy za mało węży. Częściowo są one też stare, czego przykładem była nawet dzisiaj ich nieszczelność, lub po prostu pękały. Po to są ćwiczenia, aby te błędy wychwycić i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Aby zapewnić stałą dostawę wody, strażacy ułożyli około 700metrową linię wężową od stawu koło dworu aż do kościoła. Aby uzyskać odpowiednie ciśnienie, między punktami gdzie jest około 10 metrów przewyższenia, wykorzystano 4 samochody bojowe.

Należy zauważyć, że w rozmowach strażaków zauważono także inny problem w kwestii bezpieczeństwa drewnianej perełki w Szalowej, niż tylko same węże. Jest nim brak powiązania zainstalowanego obecnie systemu przeciwpożarowego w kościele ze stanowiskiem kierowania Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach.