Zobacz również: Bobowa24.pl
10 maja 2017 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Inwestycje, Kolej
PKP zaplanowało 15mln złotych na remont linii kolejowej od Polnej do Woli Łużańskiej. Sporo się zmieni
PKP zaplanowało 15mln złotych na remont linii kolejowej od Polnej do Woli Łużańskiej. Sporo się zmieni

Aż 15 mln złotych szacuje wydać PKP PLK S.A. na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych umożliwiających podniesienie prędkości szlakowej na linii kolejowej nr 108, Stróże – Krościenko. Prace modernizacyjne obejmą głównie odcinek Polna-Wola Łużańska a ich odbiór eksploatacyjny ma nastąpić do 126 dni od podpisania umowy z wykonawcą.

Pozostało jeszcze dwa dni na złożenie ofert w przetargu ogłoszonym przez PKP PLK S.A. dotyczącym opracowania dokumentacji projektowej i wykonania robót budowlanych na linii kolejowej nr 108 Stróże – Krościenko, mających na celu utrzymanie przejezdności wraz z przywróceniem parametrów eksploatacyjnych na odcinku Stróże – Wola Łużańska realizowanego w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”. Przy wyborze zwycięzcy przetargu PLK zamierza wziąć pod uwagę cenę (70%) oraz doświadczenie personelu wykonawcy (30%).

Prace obejmą odcinek od 3,20 do 10,54 kilometra linii kolejowej Stróże-Krościenko czyli od Polnej do Woli Łużańskiej. Zakres robót to: kompleksowa wymiana nawierzchni torowej, odbudowa rowów, profilowanie ław torowiska, regulacja toru w planie i profilu z mechanicznym podbiciem, oprofilowaniem podsypki i dynamiczną stabilizacją, przebudowa przejazdów kolejowo – drogowych, częściowa przebudowa urządzeń srk oraz regulacja sieci trakcyjnej na odcinku robót torowych.

Wykonanie remontu pozwoli na podniesienie prędkości szlakowej do 60km/h, obecnie było to 50 a nawet w większości miejsc do 40km/h. Przeglądając specyfikację istotnych warunków zamówienia można zauważyć, że niektóre z obiektów inżynieryjnych znajdujących się na linii kolejowej nr 108 Stróże – Krościenko pochodzą jeszcze z XIX wieku a dokładnie z 1884 roku. Pewną nowością będzie zastosowanie toru bezstykowego w km 3,170 – 4,100 ww. linii kolejowej. Ponadto wśród ważniejszych prac będzie demontaż toru stacyjnego nr 2 na stacji Wola Łużańska. Wykonawca dokona również inwentaryzacji drzew i krzewów w pasie 15m (w każdą stronę) od skrajnego toru, drzew i krzewów stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa, a także drzew i krzewów, które kolidują z realizacją przedsięwzięcia.

Dobrą wiadomością dla mieszkańców Szalowej jest zaplanowana modernizacja przejazdów kolejowych na drogach powiatowych. Drewniana dylina zostanie zastąpiona nawierzchnią z płyt małogabarytowych, dotyczy to dróg w kierunku Polnej oraz Szymbarku/Bystrej. Na skrzyżowaniu linii kolejowej z drogą powiatową w kierunku Bieśnika zostanie dodana dodatkowa sygnalizacja świetlna dla użytkowników drogi gminnej w kierunku Zagumnia (przysiółek Szalowej – dop. red).

Dodatkowo PKP PLK S.A. poszukuje wykonawcy remontu jednoodstępowej (półsamoczynnej) blokady liniowej na szlaku Stróże- Wola Łużańska wraz z zabudową systemu kontroli niezajetości torów szlakowych Stróże- Wola Łużańska na linii kolejowej 108 Stróże-Jasło oraz takiego samego remontu na szlaku Wola Łużańska- Gorlice Zagórzany. Termin składania ofert w przypadku blokad liniowych wraz z system kontroli to 16 maja br.

Jak doczytaliśmy w dokumentacji przetargowej PKP PLK podaje przepustowość linii nr 108 na dziesięć pociągów w ciągu doby.

Jedynym niepokojącym faktem, jest to, że prace remontowe zaplanowano na wakacje, czas kiedy tym szlakiem jeździł pociąg z Gdyni do Zagórza. Sytuację tą komentuje dla naszego portalu Marcin Kreis, twórca facebookowego profilu Reaktywacja pociągów Biecz-Gorlice-Kraków: – Remont ten jest bezdyskusyjnie potrzebny. Pociągi na tym odcinku znacznie zwalniają co wydłuża czas ich przejazdu. Wykonanie prac modernizacyjnych pozwoli znacząco skrócić czas przejazdu i powstrzyma degradację techniczną linii. Pierwotnie wg. rocznego harmonogramu PKP PLK S.A. remont miał być prowadzony od 4.09 do końca listopada – w dni robocze (otwierany na przejazd planowanego pociągu z Gorlic do Krakowa). Okazało się jednak, że doszłoby do kolizji terminów z remontem linii Jasło – Rzeszów planowanym od września do kwietnia (odcięte od sieci kolejowej byłyby więc Jasło, Krosno, Sanok). Stąd też podejrzewam, że remont odcinka Stróże-Wola Łużańska został przesunięty na lipiec – początek września. Z informacji jakie otrzymaliśmy od Katarzyny Snopkowskiej z PKP PLK oddział w Nowym Sączu wynika, że linia zostanie całkowicie zamknięta na tym odcinku w pierwszych dniach lipca, a otwarta ponownie najpóźniej do 4.09. Według wstępnych rozkładów jazdy najbardziej prawdopodobne jest to, że pociąg TLK KARPATY z Gdyni do Zagórza, który kursuje codziennie w okresie wakacyjnym zostanie na odcinku TARNÓW – Zagórz zastąpiony Zastępczą Komunikacją Autobusową. Nocny pociąg pozwalający wygodnie dotrzeć w Bieszczady, straci na zainteresowaniu ze względu na komunikację zastępczą i to w najbardziej popularnym okresie urlopowym. 

fot. M. Książkiewicz (obecny stan linii kolejowej od Woli Łużańskiej do Polnej)