Zobacz również: Bobowa24.pl
18 grudnia 2017 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Kącik czytelnika
Kręgosłup na wagę złota
Kręgosłup na wagę złota

Tryb życia coraz częściej sprawia, że wielu Polaków ma problemy z prawidłową postawą i z bólami kręgosłupa. Stąd też coraz więcej z nich korzysta z porad fizjoterapeutów, wykupuje zabiegi rehabilitacyjne czy też zaczyna odpowiednio dbać o aktywność.

Sam kręgosłup musi naprawdę dużo wytrzymać, a obciążenia, jaki jest poddawany na skutek wieku, przebytych chorób czy też kontuzji mogą prowadzić do większych problemów. Jednym z poważniejszych jest przepuklina kręgosłupa, która wynika ze zniszczenia dysków pomiędzy poszczególnymi kręgami. Specjaliści http://ruszajpozdrowie.pl/objawy-przepukliny-kregoslupa-kiedy-zglosic-sie-lekarza/ podkreślają, że jest wiele metod leczenia przepukliny, a tą najbardziej inwazyjną jest oczywiście operacja. Stosuje się ją w momencie, gdy inne metody nie przynoszą oczekiwanego rezultatu lub też stan pacjenta jest już na tyle poważny, że nie ma alternatywy.

Co jest przyczyną?

Przepuklina na kręgosłupie może pojawić się w różnych jego miejscach. Często u pacjentów pojawia się postać dyskowa, gdy krążek międzykręgowy ulega przesunięciu w kanale. Powoduje to ucisk na nerwy oraz rdzeń kręgowy. Ten typ zazwyczaj pojawia się w odcinku lędźwiowym i jest spowodowany urazem lub uszkodzeniem na skutek ostrego stanu zapalnego. Wielu pacjentów mówi, że przyczyną choroby był nadmierny wysiłek. Innym rodzajem choroby układu ruchu na Ruszaj Po Zdrowie jest przepuklina oponowo-rdzeniowa. To wada wrodzona, która powstaje w 3-4 tygodniu życia płodowego. Choć przyczyna nie jest do końca znana to skutkiem jest niedorozwój kręgów otaczających rdzeń.

Objawy przepukliny kręgosłupa

Zazwyczaj przepuklinie towarzyszy ból kręgosłupa w danym odcinku. Ma on różne nasilenie oraz bardzo zróżnicowane promieniowanie na jedną lub obie części ciała, do pośladka czy górnych i dolnych kończyn. W zależności od stopnia ucisku na nerwy możemy mówić o stanie prawie bezobjawowym a w dużej skrajności o bardzo ostrym przypadku, który wymaga natychmiastowej pomocy. Leczenie będzie też oczywiście uzależnione od objawów. Najczęściej lekarze tłumaczą, jak dbać o stawy i mięśnie, przypisują zabiegi fizykoterapii oraz leki. Ostateczny rozwiązaniem jest oczywiście operacja.

Zabieg operacyjny może skutkować bólami w rejonie ingerencji. Skutecznie da się go uśmierzyć odpowiednimi lekami przeciwbólowymi. Poza tym pacjenci mówią o pewnej niestabilności kręgosłupa, którą da się w pewien sposób zniwelować przy pomocy ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Lekarze poza tym wskazują takie powikłania, które mogą towarzyszyć wielu różnym zabiegom. Przepuklina to dość niebezpieczne schorzenie, ból, który towarzyszy, jest bardzo często tak silny i długotrwały, że operacja staje się jedynym racjonalnym wyjściem.

fot. materiał nadawcy

woman-2609115_960_720