Zobacz również: Bobowa24.pl
21 listopada 2018 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Urząd Gminy
Głosowanie poprzez tablet, sesja online i inne nowości! Radni odbyli już szkolenie
Głosowanie poprzez tablet, sesja online i inne nowości! Radni odbyli już szkolenie

W sali obrad Urzędu Gminy Łużna odbyło się szkolenie dla radnych Rady Gminy Łużna nowej kadencji (2018-2023) w zakresie obsługi tabletów niezbędnych do głosowania podczas obrad. Obowiązek zmian w systemie głosowania oraz transmisji na żywo sesji został wprowadzony w ostatnich miesiącach poprzez ustawę o samorządzie gminnym.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami głosowanie jawne będą przeprowadzane za pomocą urządzeń zapewniających imienny wykaz głosowań radnych. W przypadku Gminy Łużna będzie to tablet (sąsiednie samorządy wybierały także specjalne piloty). Wybór taki argumentowany był tym, że materiały związane z obradami (projekty uchwał itp) radni będą mogli otrzymywać w formie elektronicznej. Oprogramowanie dotyczące głosowania jak i samych transmisji na żywo dostarczyła firma oferująca usługę pn. Sesja.pl.

Sala obrad w Łużnej została wyposażona w dwie automatyczne kamery. W momencie gdy, konkretny radny zajmuje głos, obraz przesuwa się w jego stronę a sam kadr zostaje lekko powiększony. Kamery przełączają się same gdy radny użyje mikrofonu, znajdującego się przed nim. Każdy radny otrzymał również wspomniany tablet, poprzez który dokonuje logowania w systemie sesja.pl. W chwili gdy przewodniczący odczyta projekt uchwały na tablecie radnego pojawi się okno, w którym będą przyciski: za, przeciw, wstrzymuje się. Poprzez tablet będzie również sprawdzana lista obecności.

Koszt całego systemu to około 35 tysięcy złotych, w ramach tej ceny gmina otrzymała kamery, tablety, oprogramowanie biura rady, system konferencji oraz projektor.

Sesje Rady Gminy Łużna będzie można śledzić na kanale YouTube Gminy Łużna (kliknij tutaj). Pierwsza uroczysta sesja Rady Gminy Łużna, podczas której ślubowanie złożą nowi radni oraz nastąpi zaprzysiężenie nowego Wójta odbędzie się już jutro, 22 listopada br. o godzinie 10. Zapraszamy do oglądania.