Zobacz również: Bobowa24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Internet Światłowodowy Łużna, Szalowa, Wola Łużańska
21 stycznia 2019 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Środowisko
Pszczelarze z gminy Łużna podsumowali 2018 rok. To był dobry sezon!
Pszczelarze z gminy Łużna podsumowali 2018 rok. To był dobry sezon!

W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej odbyło się wczoraj (tj. 20 stycznia br.) zebranie pszczelarzy należących do Koła działającego w Gminie Łużna. Warto wiedzieć, że na terenie naszej gminy zgłoszonych jest 903 uli należących do 45 pszczelarzy.

Podczas corocznego spotkania pszczelarzy Gminy Łużna obecny był m.in. wójt gminy Mariusz Tarsa oraz Hilary Rysiewicz – Wiceprezes Karpackiego Związku Pszczelarzy. Zebranie otworzył prezes Koła Pszczelarzy w gminie Łużna Zygmunt Zawiślak, który przedstawił charakterystykę ubiegłego roku.

– Ogólnie oceniamy sezon za dobry, jesteśmy zadowoleni, w niektórych miejscach występowała nawet spadź – powiedział Hilary Rysiewicz, wiceprezes KZP. – Pod względem spraw związkowych, rok 2018 był bardzo bogaty w wydarzenia m.in. zjazd delegatów (sprawozdawczo-wyborczy), konferencje oraz szkolenia. Została wykonana modernizacja oraz remont budynku KZP znajdującego się w Nowym Sączu przy ulicy Długosza. Doposażyliśmy także sklep dla pszczelarzy.

Pszczelarze zebrani na spotkaniu zgodnie stwierdzili, że największym problemem z jakim się obecnie borykają jest niestosowanie się rolników do zakazu prowadzenia oprysków między godziną 9 a 21. Za niedostosowanie się rolników do zakazu prowadzenia oprysków w ciągu dnia grożą bardzo wysokie kary.

Dziękuje za zaproszenie na dzisiejsze zebranie pszczelarzy – mówi Mariusz Tarsa wójt gminy Łużna. – Cieszę się, że koło pszczelarzy w Łużnej mające tak bogatą i długa historię posiada zróżnicowanych wiekowo członków. Nowi i młodzi członkowie to wielka nadzieja dla koła pszczelarzy w naszej gminie, na jego dalszą nieprzerwaną działalność. Jako Gmina dołożymy wszelkich starań by jak najbardziej rozpropagować apel o zakazie prowadzenia oprysków. Jak słyszymy to właśnie ten problem, powoduje śmierć sporej ilości pszczół. Przy tej okazji, wraz z Nowym Rokiem, życzę wszystkim pszczelarzom dobrego sezonu oraz pomyślności dla ich pasiek.

Dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z pszczelarstwem wiceprezes KZP polecił pszczelarski kurs podstawowy w Nawojowej. Przy okazji spotkania ponownie proszono aby mieszkańcy gminy Łużna ograniczyli wycinanie takich gatunków drzew jak: lipy, akacje, klony i jawory. Apeluje się aby sadzić, tych gatunków jak najwięcej.

Koło Pszczelarzy Gminy Łużna działa już 89 lat, w przyszłym roku będzie świętowało jubileusz 90-lecia. Jeden z członków Pszczelarskiego Koła w Łużnej – Jerzy Dyl uzyskał wysokie, III miejsce w Konkursie Pasiek Karpackiego Związku Pszczelarzy edycji 2018.