Zobacz również: Bobowa24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
11 marca 2019 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Straż pożarna
Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Osiem interwencji w gminie Łużna!
Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Osiem interwencji w gminie Łużna!

Strażacy odnotowali osiem interwencji w gminie Łużna związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru, który w porywach osiągał prędkość do 130 km/h. O poranku, bez prądu było także około 100 klientów Tauron Dystrybucja, bowiem wichura uszkodziła trzy stacje transformatorowe na terenie gminy.

Na terenie gminy Łużna ucierpiało cztery budynki, trzy mieszkalne oraz jeden gospodarczy (po jednym w Łużnej i Woli Łużańskiej oraz dwa w Szalowej). Kilku mieszkańców zwróciło się również z prośbą do strażaków o pomoc przy poprawieniu lub uzupełnieniu dachówek.
– Pragnę podziękować wszystkim druhom strażakom za podjęte działania związane z usuwaniem skutków silnego wiatru – mówi wójt Mariusz Tarsa. – W naszej gminie ochotnicy interweniowali przy uszkodzonych dachach na budynkach mieszkalnych i gospodarczych a także przy wiatrołomach. Razem z pracownikiem naszego Urzędu dokonaliśmy objazdu gminy. Jako gmina zabezpieczyliśmy plandeki oraz gwoździe do tymczasowego zabezpieczenia budynków. Ponadto zadeklarowałem, że wszyscy poszkodowani, którzy podejmą się naprawy pokryć dachowych mogą liczyć na bezpłatne drzewo z gminy. Rodziny oraz osoby samotnie gospodarujące, których budynki ucierpiały w wyniku klęski żywiołowej mogą liczyć na zasiłek celowy oraz inne formy wsparcia rządowego udzielanego przez nasz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
W całej Małopolsce strażacy ochotnicy oraz zawodowi odnotowali ponad 3200 interwencji. W samym powiecie gorlickim było to około 100 zdarzeń wywołanych przez silny wiatr, który osiągał w porywach do 115km/h. Przy usuwaniu skutków wywołanych przez wichurę podczas minionej nocy aż do rana pracowało 500 strażaków z całego powiatu gorlickiego.
fot. J. Kieroński