Zobacz również: Bobowa24.pl
5 kwietnia 2019 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Społeczeństwo, Łużna
Łużnianie pożegnali Zbigniewa Majchra. „Był strażnikiem Pustek, był strażnikiem historii.”
Łużnianie pożegnali Zbigniewa Majchra. „Był strażnikiem Pustek, był strażnikiem historii.”

Wczoraj, 4 kwietnia br. odbyła uroczystość pogrzebowa Śp. Zbigniewa Majchra – niezwykle aktywnego społecznie mieszkańca Łużnej, wieloletniego kustosza Cmentarza Wojennego na Pustkach. „Był strażnikiem Pustek, był strażnikiem historii.” – to słowa, które dało się słyszeć podczas ostatniej drogi Śp. Zbigniewa.

Śp. Zbigniew Majcher urodził się w 1932 roku. Od swoich rodziców otrzymał wiedzę na temat tragicznych wydarzeń na wzgórzu Pustki w 1915 roku i zobowiązanie by tego skarbu strzec i o nim nie zapomnieć. Dla mieszkańców Łużnej na zawsze pozostanie jako wielki społecznik i spółdzielca. Przez długie lata pracował w księgowości Gminnej Spółdzielni w Łużnej oraz w Spółdzielni Mleczarskiej. Występował na scenie Gminnego Ośrodka Kultury jako aktor i chórzysta. Aktywnie wspierał działalność Towarzystwa i Chóru Włościańskiego. Był autorem wielu wierzy opisujących Łużańską Ziemię.

– Wszyscy pamiętamy Świętej Pamięci Zbigniewa jako przewodnika i opiekuna cmentarza wojennego na Pustkach – mówił Mariusz Tarsa Wójt Gminy Łużna, żegnając śp. Zbigniewa Majchra na cmentarzu parafialnym w Łużnej. – Pięknie opowiadał o krwawej bitwie z 2 maja 1915 roku, o budowie cmentarza, o spotkaniach modlitewnych, nabożeństwach czy pochowanych na Pustkach Żołnierzach. Był na nas wzorem i przykładam jak należy okazywać pamięć wszystkim, którzy oddali swoje życie w obronie wolności. Żegnamy dzisiaj strażnika Pustek, strażnika historii. 

Praca i poświęcenie Śp. Zbigniewa Majchra została zauważona i doceniona m.in. przez starostę powiatu gorlickiego w 2013 roku, który uhonorował Śp. Zbigniewa Majchra nagrodą Pro Publico Bono – dla dobra powszechnego, za troskę o cmentarz wojenny na Pustkach. Ponadto śp. Zbigniewa Majcher w 2015 roku otrzymał „Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” przyznany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa a wręczony przez Wojewodę Małopolskiego.

W ostatniej drodze Śp. Zbigniewa Majchra uczestniczyły poczty sztandarowe, wójt gminy Łużna, przedstawiciel Wojewody Małopolskiego, pracownicy gminy, mieszkańcy z Łużnej i okolic. Oprawę muzyczną mszy pogrzebowej uzupełnił przepiękny śpiew chóru Cantabile pod dyrekcją Jana Wypaska.

Rodzinie, Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.