Zobacz również: Bobowa24.pl
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
11 kwietnia 2019 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Środowisko, TV
Minister Środowiska przywiózł dobre wieści dla gminy Łużna i nie tylko!
Minister Środowiska przywiózł dobre wieści dla gminy Łużna i nie tylko!

Z inicjatywy Poseł na Sejm RP Barbary Bartuś, kandydatki do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości, we wtorkowy wieczór (tj. 9 kwietnia br.) do Łużnej zawitał wyjątkowy gość – Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, który spotkał się z mieszkańcami gminy, samorządowcami oraz pracownikami Lasów Państwowych.

Za stołem prezydialnym w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej, gdzie miało miejsce spotkanie otwarte dla mieszkańców, zasiedli: Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, Barbara Bartuś – Poseł na Sejm RP, Przemysław Bednarki – szef gabinetu politycznego Ministerstwa Środowiska  oraz Mariusz Tarsa – wójt Gminy Łużna. Wśród widowni znalazło się wielu mieszkańców oraz gości, m.in.: prof. Zbigniew Myczkowski – rzeczoznawca Ministerstwa Kultury w zakresie opieki nad zabytkami, Jan Kosiorowski – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie wraz z zastępcami, nadleśniczy Józef Legutko z Nadleśnictwa Gorlice, nadleśniczy z całej małopolski, Jadwiga Wójtowicz – radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Mirosław Waląg, starosta gorlicki Maria Gubała wraz z wicestarostą Stanisławem Kaszykiem, Tomasz Płatek – członek Zarządu Powiatu Gorlickiego a także Paweł Fyda – burmistrz Miasta Grybowa i Tomasz Ptaszek – przewodniczący Rady Gminy Łużna.

– Z wielką przyjemnością przyjechałem tutaj aby z Państwem porozmawiać, bo tak naprawdę mądrość rządzących pochodzi od tych z którymi się spotykają, którzy pokazują nam problemy do rozwiązania – powiedział rozpoczynając spotkanie Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska.

Minister Kowalczyk podczas swojego wystąpienia przypomniał o sztandarowym programie dotyczącym środowiska, realizowanym przez obecny rząd, czyli programie Czyste Powietrze, który ma na celu poprawę jakości powietrza. Minister pochwalił się, że rząd planuje przeznaczyć na ten program w ciągu najbliższych 10 lat ponad 100 mld złotych, a do obecnej chwili wpłynęło już około 40 tysięcy wniosków. Przedstawiciel rządu zachęcał zebranych aby nie zwlekać ze składaniem wniosków bowiem wkład własny można sfinansować w formie nisko-oprocentowanej pożyczki. Zwłaszcza, że ceny robocizny jak i samych materiałów mogą iść w górę. Minister apelował do także zebranych o dokładną i sumienną segregację odpadów, bowiem koszty ich utylizacji ciągle wzrastają.

Wśród dobrych wieści, które Minister Środowiska przywiózł do gminy Łużna jest bez wątpienia nowy wóz strażacki dla jednostki OSP Szalowa.

– To na razie nieoficjalna wiadomość, ale sprawdziłem przed przyjazdem tutaj i jednostka OSP Szalowa znajduje się na podstawowej liście do dofinansowania nowego wozu bojowego. Stosowne dokumenty niebawem przyjdą do Gminy – powiedział minister Henryk Kowalczyk.

– Bardzo dziękuje za te informacje, dzięki kooperacji wielu ministerstw i instytucji uda się zakupić wóz dla szalowskich druhów strażaków a to ważne, bo przecież to oni odpowiadają za bezpieczeństwo w gminie – dodała Barbara Bartuś, poseł na Sejm RP. – W tym samochodzie jest także udział wójta Mariusza Tarsy, nowego wójta Łużnej. Myślę, że zarówno dla Pana Ministra jak i Pana Wójta należą się podziękowania od mieszkańców, za to że się udało, za to że im się chce.

Na spotkaniu z Ministrem Środowiska w Łużnej poruszany był także problem suszy oraz braku sieci wodno-kanalizacyjnej.

– Widząc sytuację z jaką borykają się gminy, zwłaszcza te wiejskie myślimy o wprowadzeniu programu pomocowego, ale nie w formie dotacji ale pożyczki częściowo umarzalnej – tłumaczył Minister Kowalczyk. – Myślę, że program mógłby ruszyć nawet za dwa miesiące, cały czas trwają rozmowy, pewne przymiarki ale przede wszystkim czekamy na zgodę zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Według wstępnych założeń programu gminny nie osiągające wskaźnika G na określonym poziomie mogłyby liczyć na 50% umorzenie, natomiast te których wskaźnik G by przekraczał otrzymałyby już tylko 30% umorzenie. Korzystając z obecności Radnej Sejmiku Województwa Małopolskiego, Minister Środowiska zasugerował by wojewódzki samorząd zastanowił się na wsparciem i współuczestnictwem w programie, tak aby najbiedniejsze gminy i miasta mogły liczyć na większe umorzenie.

W trakcie dyskusji z Ministrem Henrykiem Kowalczykiem zarówno Barbara Bartuś – poseł na Sejm RP jak i Mariusz Tarsa – wójt gminy Łużna złożyli podziękowania dla wszystkich pracowników Lasów Państwowych, którzy podlegają Ministrowi Środowiska.

– Dzięki Lasom Państwowym, dzięki ich pracownikom, wiele dobrego dzieje się w naszym regionie, powiecie – mówiła poseł Bartuś. – Jest wiele inwestycji podejmowanych przez nadleśniczego Legutko, chociażby most w Radocynie.

Podsumowanie spotkania dokonał Mariusz Tarsa wójt gminy Łużna: – Jestem zaszczycony i dumny, że po raz pierwszy od wielu lat w progach naszej skromnej gminy mogliśmy gościć Ministra Środowiska pana Henryka Kowalczyka. Cieszę się, z licznej obecności mieszkańców naszej gminy, którzy znaleźli czas by uczestniczyć w tym spotkaniu. Sprawy środowiska a co za tym idzie ograniczenie niskiej emisji, sprawy wodno-kanalizacyjne to bardzo ważne tematy dla naszego samorządu. Korzystając z obecności Pana Ministra mogliśmy o nich porozmawiać oraz zasygnalizować najważniejsze problemy. 

Wywiad z Ministrem Środowiska Henrykiem Kowalczykiem:

Relacja na żywo z otwartego spotkania z mieszkańcami:

fot. M.Książkiewicz