Zobacz również: Bobowa24.pl
9 lipca 2019 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Inwestycje
Gmina Łużna: ponad 2,2km dróg gminnych będzie miało nową nawierzchnię
Gmina Łużna: ponad 2,2km dróg gminnych będzie miało nową nawierzchnię

W tym roku Gmina Łużna na odbudowę dróg uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych oraz tzw. „drogi rolnicze” wyda ponad 1,19 mln złotych. Kwota ta pozwoli na wykonanie nawierzchni asfaltowej na pięciu odcinkach dróg gminnych o łącznej długości ponad 2,2 kilometra.

Obecnie rozpoczęły się już prace przy odbudowie dróg uszkodzonych przez powódź. Najbardziej zaawansowane prace widoczne są na odcinku drogi gminnej w Mszance w kierunku Stróżówki, gdzie wykonywana jest już podbudowa. W najbliższych dniach maszyny wykonawcy położą pierwszą warstwę bitumiczną. Przy drodze gminnej w Łużnej, przysiółek Podlesie (w stronę Moszczenicy) trwają jeszcze przygotowania do wejścia wykonawcy na inwestycję. Z pomocą gminnego sprzętu kopane są tam m.in. rowy. Termin jaki wykonawca, firma GODROM, ma na ukończenie prac przy obydwu wspomnianych wcześniej odcinkach dróg to druga połowa sierpnia.

Ten sam wykonawca, wygrał także przetargi na modernizację dróg rolniczych. Dzięki środkom z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych oraz środkom własnym Gminy modernizowane będą trzy odcinki dróg gminnych prowadzących do gospodarstw rolnych. Dwa w Łużnej oraz jeden w Szalowej. Ich łączna długość to ponad 750 metrów bieżących.  Czas jaki wykonawca ma na wykonanie prac modernizacyjnych przy drogach gminnych to połowa września br.

W ramach modernizacji dojazdów do gospodarstw rolnych oraz gruntów rolnych wykonane zostaną:
Łużna Wesołów – Boczna (320 mb)
Łużna – Podlesie (165mb)
Szalowa – Górzyna (264mb)

– W tegorocznym budżecie gminnym na wydatki związane z odbudową dróg uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych oraz modernizacją dróg rolniczych mamy zaplanowane blisko 1,2 miliona złotych bez kilku tysięcy – mówi Mariusz Tarsa, wójt Gminy Łużna. – Znaczna część tej kwoty będzie pochodzić z dofinansowań, o które jako gmina aplikowaliśmy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak również do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Bez wsparcia administracji rządowej jak i samorządu województwa małopolskiego podjęcie takich działań nie byłoby możliwe. Jako gmina realizujemy również inne zadania bieżące w dziale dróg gminnych, kosimy pobocza, uzupełniamy ubytki. Część tych prac wykonaliśmy już wraz z nastaniem wiosny.