Zobacz również: Bobowa24.pl
15 kwietnia 2020 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Transport
Gmina Łużna: nowe przystanki autobusowe będą cieszyć podróżnych
Gmina Łużna: nowe przystanki autobusowe będą cieszyć podróżnych

W ostatnich tygodniach Gmina Łużna wymieniła trzy przystanki autobusowe znajdujące się przy drodze wojewódzkiej nr 977. Z nowych, eleganckich wiat będą korzystać podróżujący z i do Mszanki ale także Łużnej – Zaborówki.

– Nowe wiaty przystankowe zastąpiły te najbardziej wysłużone – mówi Mariusz Tarsa wójt Gminy Łużna. – Koszt jednej wiaty to około 8 tysięcy złotych. Stylem nawiązują do tego, który jako pierwszy zamontowany został w Bieśniku. Użyte do wykonania przystanków materiały powinny znacznie ograniczyć koszty jakie ponosiliśmy z tytułu rozbitych przez wandali szyb. W miarę możliwości będziemy wymieniać kolejne wiaty. Zadanie w całości zostało sfinansowane z budżetu Gminy Łużna.

Nowe przystanki autobusowe zostały zamontowane w Mszance oraz Łużnej-Zaborówce nieopodal szkoły podstawowej w obydwu kierunkach.

Mieszkańców Łużnej martwi innym problemem. W tej chwili wszyscy lokalni przewoźnicy zawiesili kursowanie autobusów do odwołania. Jest to spory problem. Wójt Gminy Łużna próbował podjąć rozmowy zarówno z gorlickim MZK jak i lokalnymi przewoźnikami. Koszty przywrócenia połączeń są jednak ogromne między 1,5 a nawet 2,5 tysiąca złotych dziennie.

– Muszę przyznać, że są to bardzo duże koszty mając na uwadze budżet naszej gminy – dodaje Wójt Gminy Łużna. – Brak też prawnego rozwiązania w jaki sposób wykonać dopłatę do kursu prywatnego przewoźnika. Zdaję sobie sprawę z tego, że brak transportu publicznego w gminie to duże utrudnienie dla mieszkańców. Musimy jednak przetrwać ten trudny czas. Przewoźnicy zadeklarowali, że przywrócą połączenia tak szybko jak będzie to możliwe.