Zobacz również: Bobowa24.pl
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
29 października 2020 || Iwona Niepsuj || W kategorii: Inwestycje, Szalowa
Szalowa: przy parkingu praca wre!
Szalowa: przy parkingu praca wre!

Usytuowany w centrum, nieopodal barokowego kościoła oraz lokalnych sklepów, posłuży nie tylko mieszkańcom, ale także odwiedzającym miejscowość turystom. Parking jest duży, z łatwym wjazdem dla autobusów, co jest dodatkowym atutem.

Zabytkowy Kościół św. Michała Archanioła znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego, ponadto jest Pomnikiem Historii ustanowionym przez Prezydenta Andrzeja Dudę co sprawia, że w Szalowej turystów nie brakuje. Inwestycja posłuży również mieszkańcom, którzy przez lata parkowali na prowizorycznych miejscach parkingowych.

Postępy są widoczne gołym okiem. Parking jest na półmetku, mimo iż z początkiem tego roku Gmina Łużna zaplanowała tylko wytyczenie i okrawężnikowanie.

-Na chwilę obecną mamy w planie oddanie parkingu do użytku jeszcze przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia – mówi Mariusz Tarsa, wójt Gminy Łużna.– Jeżeli sytuacja epidemiologiczna się poprawi i będzie możliwe uczestnictwo w nabożeństwach, to mieszkańcy Szalowej na pasterkę będą mogli na ten parking już wjechać. Oczywiście jeszcze pewnie nie będzie skończony, będziemy dopracowywać detale, ale miejsca parkingowe będą już dostępne.

Parking wykonany jest częściowo z kostki granitowej. Inwestycja wymagała uzgodnień z konserwatorem zabytków dotyczących wycinki drzew, a także projektu oświetlenia, które nawiązuje do architektury zabytkowego kościoła. Dzięki temu obiekt tworzy spójną całość z otoczeniem, co jest dodatkowym walorem estetycznym.

Koszt inwestycji oszacowano na 800 000 złotych. Parking jest finansowany tylko i wyłącznie ze środków pieniężnych Gminy Łużna.

– To sprzyjający rok dla inwestycji. Przetargi wychodzą bardzo korzystnie, dzięki temu z nagromadzonych oszczędności udało się zabezpieczyć środki. Dodatkowo uruchomiliśmy fundusze z rezerw gminy. Jestem zadowolony z faktu, że ta inwestycja nabiera kształtów, cieszy oko. Firma wykonująca zlecenie jest rzetelna i solidna. Każdy dzień jest pełen ciężkiej i wydajnej pracy mimo tego, iż jesienna pogoda nie zawsze sprzyja – dodaje wójt Gminy Łużna.

Parking przy kościele to nie jedyne miejsca parkingowe, które pojawią się w tym roku. W pierwszym półroczu udało się wykonać dodatkowe miejsca na postój przy cmentarzu w Szalowej. Finansowane one były z funduszu sołeckiego.

– Doceniam solidarność i rozsądek mieszkańców Szalowej. Dzięki ich decyzji, odnośnie zagospodarowania środków z funduszu sołeckiego, poprawiła się estetyka parkingu znajdującego się przed cmentarzem. Inwestycja ta daje możliwość bezpiecznego zaparkowania i udania się na cmentarz, co na pewno docenimy w nadchodzącym czasie – podsumowuje Mariusz Tarsa, wójt Gminy Łużna.