Zobacz również: Bobowa24.pl
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
2 listopada 2020 || Iwona Niepsuj || W kategorii: Inwestycje, Mszanka, Wola Łużańska
Kanalizacyjna rura dotrze w grudniu do Woli Łużańskiej (TV)
Kanalizacyjna rura dotrze w grudniu do Woli Łużańskiej (TV)

W strategicznym punkcie łączącym dwa sołectwa: Mszankę i Wolę Łużańską powstaje nowy odcinek kanalizacji. Jest to wspaniała wiadomość dla mieszkańców obydwu tych miejscowości, którzy na tę inwestycję czekali wiele lat.

Realizacja zadania możliwa jest dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Małopolskiego, a także środków rządowych pochodzących z tarczy dla samorządów.

W połowie roku pewne było wykonanie pierwszej części obejmującej budowę odcinka do wysokości PSZOK-u. Dzięki uzyskanym przez Gminę Łużna środkom finansowym z Funduszu Inicjatyw Lokalnych (tzw. tarcza dla samorządów), dzisiaj została podpisana umowa na doprowadzenie kanalizacji do wysokości przejazdu kolejowego w Woli Łużańskiej. Wykonawcą obydwu zadań jest firma HAŻ-BUD z Gorlic, która została wyłoniona w ramach zamówień sektorowych. Łącznie z rozbudowy kanalizacji skorzysta blisko czterdzieści gospodarstw domowych. Wartość całej inwestycji to ponad dwa miliony złotych.

– Podpisaliśmy dzisiaj umowę na budowę kolejnego odcinka sieci sanitarnej — informuje Wójt Gminy Łużna, Mariusz Tarsa. – W efekcie dotrzemy z rurą kanalizacyjną do przejazdu kolejowego w Woli Łużańskiej. Etap ten pozwoli nam na kontynuację inwestycji w ścisłym centrum Woli, gdzie mamy wykonany już projekt. Ponadto ukończyliśmy prace projektowe nad bardzo ważnym odcinkiem kanalizacji w centrum miejscowości Łużna. Ma tam powstać nowoczesna, oparta o najnowsze technologie oczyszczalnia ścieków oraz pierwsza część sieci kanalizacyjnej, która liczyć będzie około dwunastu kilometrów. Aktualnie oczekujemy na pozwolenie na budowę.

Aby móc zrealizować tak szeroki zakres prac związany z budową własnej oczyszczalni oraz pierwszego etapu sieci kanalizacyjnej dla centrum miejscowości Łużna niezbędne są spore środki finansowe, około 7-8 mln złotych. Stąd też Gmina Łużna złożyła wniosek o dofinansowanie tego przedsięwzięcia do rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Jeśli projekt zostanie pozytywnie oceniony a środki przyznane, prace nad kanalizacją mogłyby ruszyć w przyszłym roku.

– Aktualnie wykorzystujemy każdą okazję do tego, by nadrobić stracone lata — dodaje wójt Tarsa. – Pracownicy na bieżąco śledzą nabory pozwalające uzyskać dofinansowanie na budowę kanalizacji. Z nadzieją, patrzymy w stronę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, gdzie niebawem może zostać ogłoszony nabór na preferencyjne pożyczki. O ile program zostanie uruchomiony, planujemy w nim złożyć wniosek na rozbudowę kanalizacji w Mszance w stronę Bystrej. Tym samym mielibyśmy skanalizowaną znaczną część tej miejscowości.

Dzięki profesjonalizmowi, a także sumienności wykonawcy, prace na odcinku łączącym Mszankę i Wolę Łużańską idą pełną parą. Już niedługo, bo w połowie grudnia będziemy mogli podziwiać końcowe efekty tej inwestycji, zarówno pierwszej, jak i drugiej części.

fot. M. Książkiewicz