Zobacz również: Bobowa24.pl
13 lipca 2022 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Społeczeństwo
Łużna: zapomniane melodie i wielopokoleniowa integracja
Łużna: zapomniane melodie i wielopokoleniowa integracja

Osoby z Klubu Seniora, Koła Kobiet Łużnianka, Orkiestry Dętej z Łużnej, chóru dziecięcego Ambitus oraz mieszanego Cantabile a także kapeli Łużnioki spotkały się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej na okolicznościowym spotkaniu poświęconym tradycjom muzycznym w czterech porach roku.

TRADYCJE MUZYCZNE W CZTERECH PORACH ROKU – to temat przewodni realizowanego projektu przez chór CANTABILE z Łużnej w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, przy wsparciu Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych WYJDŹ Z DOMU. 

Głównym celem projektu jest przypomnienie starych, zapomnianych melodii, przyśpiewek ludowych, pieśni o tematyce bożonarodzeniowej, wielkopostnej oraz patriotycznej. Wydanie śpiewnika z pieśniami i piosenkami o tejże tematyce.

Bardzo ważnym elementem projektu jest integracja wielopokoleniowa, która pozwoli na przekazanie młodszemu pokoleniu wielu cennych informacji m.in. zwyczaje, tradycje i obrzędy naszego regionu, zapomniane pieśni i przyśpiewki ludowe.

W tym celu dzisiejsze spotkanie na którym gościmy członków Klubu Seniora, Kola Kobiet ŁUŻNIANKA, Orkiestry dętej z Łużnej, chóru dziecięcego AMBITUS,  chóru mieszanego CANTABILE oraz kapeli ŁUŻNIOKI.

Spotkanie rozpoczęło się przy melodii Łużańskiego krakowiaka w wykonaniu kapeli ŁUŻNIOKI.

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się pogawędka n a temat zwyczajów, tradycji i obrzędów naszego regionu. Zaprezentowano stroje ludowe oraz tańce. Nie zabrakło też degustacji potraw regionalnych. W celu ich przygotowania, odbyły się wcześniej warsztaty kulinarne.

Spotkanie zakończyło się wspólna biesiadą przy akompaniamencie kapeli Łużnioki.

fot. M. Książkiewicz