Zobacz również: Bobowa24.pl
14 marca 2023 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Środowisko
Gmina Łużna: pszczelarskie podsumowanie roku
Gmina Łużna: pszczelarskie podsumowanie roku

Pszczelarze Gminy Łużna spotkali się początkiem marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej, na corocznym zebraniu pszczelarskim. Przybyłych do łużniańskiego GOK-u powitał Prezes Koła Pszczelarskiego Zygmunt Zawiślak.

W spotkaniu pszczelarzy jak co roku uczestniczył Mariusz Tarsa – Wójt Gminy Łużna oraz Mateusz Gonciarz – członek Zarządu Karpackiego Związku Pszczelarskiego w Nowym Sączu. Podczas zebrania przedstawione zostały dokładne sprawozdania z działalności Koła Pszczelarskiego za miniony rok. Skarbnik koła – Zofia Zawiślak odczytała sprawozdanie finansowe, zaś Józef Hajduk odczytał sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.

Wśród wielu tematów, jakie poruszono podczas zebrania, dyskutowano m.in. o możliwościach rozwoju działalności koła dzięki dofinansowaniu, o potrzebie nasadzeń drzew miododajnych, przedstawiono również zmiany, które zaszły w ostatnim czasie w przepisach dotyczących działalności pszczelarzy. Ponadto przedstawiono możliwości pozyskiwania dotacji i dofinansowań na rozwój pasiek.

Ważna jest współpraca.

Wójt Gminy Łużna Mariusz Tarsa podkreślał, jak ważną rolę odgrywają w środowisku pszczoły i jak istotna jest działalność pszczelarzy. Zadeklarował chęć współpracy z kołem oraz wsparcie. 

Mateusz Gonciarz – członek Zarządu Karpackiego związku Pszczelarskiego w Nowym SĄCZU przypomniał, że pszczelarze, którzy zamierzają uczestniczyć w refundowanym projekcie zakupu sprzętu pszczelarskiego, muszą być zarejestrowani w ewidencji producentów w ARiMR (podać numer EP).

W luźnych rozmowach nie zabrakło dyskusji o ogólnych problemach pszczelarzy, rad i podpowiedzi, które z pewnością będą przydatne pszczelarzom.

fot. D. Tarsa