Zobacz również: Bobowa24.pl
13 września 2023 || Kinga Gruca || W kategorii: Gmina Łużna, Inwestycje, Szalowa
Szalowa: budynek Ochronki będzie pełnił wiele funkcji!
Szalowa: budynek Ochronki będzie pełnił wiele funkcji!

Ochronka w Szalowej wymagała gruntownego remontu. Budynek był w opłakanym stanie, od piwnic aż po dach, występowały same awarie i problemy. Pierwszy etap prac to nowa konstrukcja, która  powstała dzięki dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu możliwe jest przeprowadzenie drugiego etapu prac, wykończeniowych. Wystąpiono również  o środki do premiera. Otrzymana kwota z rezerwy to 430 000 zł, natomiast całość inwestycji to suma sięgająca prawie 3 milionów złotych!

Nowoczesna, przestronna siedziba 

Całość inwestycji to kwota, która ciągle rośnie. Remont jest kosztowny, ale jakże potrzebny dla najmłodszych mieszkańców gminy. Przedszkole zyska nowoczesną siedzibę, przestronną, słoneczną, bezpieczną. Wcześniej budynek nie spełniał żadnych warunków miejsca rozwoju dla dzieci.

Szkoła muzyczna

Gmina Łużna cały czas utrzymuje współpracę z Państwową Szkołą Muzyczną w Nowym Sączu, której Szkoła w Szalowej jest filią. W wyremontowanym budynku ochronki powstaną też pomieszczenia zarówno do indywidualnych ćwiczeń muzycznych, jak i występów grupowych czy też pracy w zespołach. Dzięki modernizacji budynku szkoła nie będzie miała problemów z naborem uczniów, dostarczy na rynek artystyczny nowe talenty!

Tradycja szkoły muzycznej w gminie jest bardzo duża. Lata 70, kiedy pojawił się pomysł i lata 80, kiedy powstała. Natomiast to są już pokolenia. W tej chwili do szkoły muzycznej chodzą dzieci tych absolwentów, którzy ją kiedyś kończyli. Rodzinnie jest taka tradycja, aby do szkoły Muzycznej w Szalowej iść. Potem jest możliwość kontynuowania nauki gry na instrumencie, w szkole drugiego stopnia. – mówi Mariusz Tarsa, wójt Gminy Łużna.

Wysoki poziom artystyczny

Szkoła w Szalowej wykształciła kilkudziesięciu muzyków grających m.in. w Orkiestrze Straży Granicznej w Nowym Sączu. Uczęszczali do niej twórcy z Szalowskiego Zespołu Wokalnego oraz Soliści, którzy dzisiaj studiują muzykę operową, klasyczną na uniwersytetach w Polsce i koncertują na wysokim poziomie. 

Jak podkreśla wójt Gminy, tradycję należy podtrzymywać, a siedziba ma zagwarantować lepsze warunki pracy.

Użytkownikiem budynku jest Gmina. Jego historia i losy sprawiły, że prosił się o remont. Przez bardzo skomplikowane i długotrwałe zabiegi prawne, proces ten trwał bardzo długo. Udało się podpisać dokument, który jest umową użytkowania na 40 lat. Czynności odbiorowe oraz przekazanie budynku nastąpi już w październiku. Mieszkańcy Szalowej, młodzi muzycy będą mogli uczyć się w godnych warunkach.

fot. M. Książkiewicz