Od sierpnia br. mieszkańcy Gminy Łużna mogą rozpocząć swoją przygodę z ceramiką! Wiejski Dom Kultury w Biesnej stał się prawdziwą pracownią artystyczną! Dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe mają możliwość zdobywania nowych umiejętności, bez konieczności wyjeżdżania poza obszar gminy.
–Dwa miesiące temu w Domu Ludowym w Biesnej dzieci młodzież i osoby dorosłe mogły zacząć rozwijać zainteresowania związane z ceramiką, poznawać zwyczaje i tradycje ludowe. Tworzyć to, co robimy tutaj w naszej mini pracowni. Zaczynaliśmy małymi kroczkami od podstaw. Najpierw była masa plastyczna samoutwardzalna, potem przeszliśmy już krok wyżej do gliny i zaczęliśmy prawdziwą przygodę z gliną ceramiczną– opowiada Lucyna Jamer Książkiewicz, instruktor ceramiki.
-Wykonywaliśmy rzeczy z płata, kuli, wałeczków. Powstawały kubki, dzbanki, czarki, wazony, patery, aniołki i inne. Kolejnym etapem było zdobienie i oczywiście wypał co jest najbardziej ekscytujące i wszyscy na to bardzo czekamy. Prace wymagają długiego okresu wysychania, potem dopiero będzie czas na szkliwienie. Warsztaty ceramiki uczą cierpliwości i pokory, o czym wszyscy mogliśmy się tutaj przekonać–Lucyna Jamer Książkiewicz, instruktor ceramiki.
–Zakończenie projektu, nie oznacza końca naszych zajęć! Ceramika zostanie w ofercie zajęć kulturalnych Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej. O naborze do grupy poinformujemy już wkrótce- mówi Karolina Szymczyk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej.
Warsztaty ceramiczne to inicjatywa realizowana w ramach projektu ,,Jarmark Tradycji i Kultury – wielopłaszczyznowe działania z zakresu upowszechniania tradycji i kultury w Gminie Łużna. Przedsięwzięcie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.
Fot. Jakub Gąsior
Zapraszamy na relację filmową: