Zobacz również: Bobowa24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
12 października 2023 || Kinga Gruca || W kategorii: Gmina Łużna, Powiat, Środowisko
Górskie „Orły” i węgierscy przyjaciele po raz kolejny angażują się w naszym regionie!
Górskie „Orły” i węgierscy przyjaciele po raz kolejny angażują się w naszym regionie!

Dnia 5 października br. odbyła się akcja porządkowania cmentarza nr 123 na Pustkach. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Jacek Witas, prezes Koła nr 8 Klubu Górskiego „Orły”, przy Komendzie Stołecznej. Zaangażowani byli wolontariusze i mieszkańcy. Nie zabrakło również uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Łużnej.


Coroczna tradycja

Koło nr 8 Klubu Górskiego „Orły” organizuje akcję porządkowania cmentarzy z okresu I wojny światowej już po raz ósmy! Dzięki Ich zaangażowaniu do akcji włączają się również węgierscy przyjaciele na czele z Tiborem Gerencsérem, Konsulem Generalnym Węgier w Krakowie.

Cmentarz nr 123 na Pustkach w Łużnej to miejsce gdzie spoczywa 912 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 65 niemieckiej i 227 Rosjan. Wśród poległych jest  39 Węgrów z Dywizji Piechoty Honvedu.

W dniach 5 -7 października Klub Górski „Orły” działał na terenie Biecza, Bobowej, Ciężkowic, Gorlic, Moszczenicy, Ropy, Sękowej, Uścia Gorlickiego, Lipinek, Łużnej i Krempnej. Akcja ta miała miejsce po raz ósmy. Opieką otoczone zostało 96 cmentarzy z 11 gmin. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. Chętnie włączają się harcerze, uczniowie, studenci, Straż Graniczna, myśliwi, strażacy OSP, członkowie grup rekonstrukcyjnych i wielu mieszkańców.

Wsparcie Konsula Węgier 

Po raz trzeci do Łużnej przyjechał również Tibor Gerencsér, Konsul Generalny Węgier w Krakowie, któremu towarzyszyli pracownicy konsulatu i węgierscy żołnierze. 

Dla mnie osobiście jest to bardzo ważne miejsce, ponieważ członek mojej rodziny poległ na froncie galicyjskim. Miejsce to  jest istotne nie tylko dla obcokrajowców, ale dla tych, którzy tutaj mieszkają. Ważne jest, aby poznali  historię,  której długo nie można było mówić. Kluczowe jest to, aby po tylu latach pamiętać i uczcić pamięć żołnierzy- mówi Tibor Gerencsèr – Konsulat Generalny Węgier w Krakowie.

Akcja ta łączy wszystkich mieszkańców. Cel jest prosty! Troska o mogiły poległych za naszą wolność.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął: Wojewoda Małopolski-Łukasz Kmita, Konsulat Generalny Republiki Austrii w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, Konsulat Generalny Węgier w Krakowie oraz Komendant Główny Policji.

Fot. Jakub Gąsior

Relacja video z porządkowania Cmentarza nr 123 na Pustkach w Łużnej: