Zobacz również: Bobowa24.pl
25 stycznia 2024 || Kinga Gruca || W kategorii: Społeczeństwo, Łużna
„Gloria in excelsis Deo”. Pierwszy Przegląd Kolęd i Pastorałek w Łużnej.
„Gloria in excelsis Deo”. Pierwszy Przegląd Kolęd i Pastorałek w Łużnej.

Przedłużając czas wspólnego kolędowania i tradycji bożonarodzeniowych, mieszkańcy Łużnej spotkali się, aby wspólnie kolędować. W niedzielę 14 stycznia odbył się I Przegląd Kolęd i Pastorałek „Gloria in excelsis Deo”. Przed łużniańską wspólnotą zaprezentowały się chóry z powiatu i regionu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej przy współpracy z parafią pw.św. Marcina Biskupa.

W niedzielne popołudnie mieszkańcy gminy Łużna spotkali się w kościele parafialnym, aby podczas trwającego okresu bożonarodzeniowego wspólnie pokolędować. Podczas koncertu zaprezentowało się sześć chórów z powiatu gorlickiego, jak i regionu. Nie zabrakło tradycyjnych polskich kolęd oraz pieśni w nietuzinkowych aranżacjach.

Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej na czele z dyrektor Karoliną Szymczyk przy współpracy Parafii pw. św. Marcina Biskupa w Łużnej. Gospodarzem przeglądu był Chór Cantabile -Czterogłosowy Chór mieszany Cantabile z Łużnej pod batutą Jana Wypaska, działający od 2001 roku. Podczas wydarzenia nie zabrakło również Mariusza Tarsy, Wójta Gminy Łużna.

Dzięki zaangażowaniu Chóru Cantabile z Łużnej możliwe jest rozwijanie tradycji chóralnych w gminie, organizowanie przeglądów i dążenia, aby Łużna stała się zagłębiem konkursów, śpiewu chóralnego!

-Serdecznie dziękuję za obecność podczas I Przeglądu Kolęd i Pastorałek ,,Gloria in excelsis Deo”. Wydarzenie to było spotkaniem, nie tylko chórów, osób występujących, ale spotkaniem pokoleń, rodzin, mieszkańców gminy Łużna, podczas którego mogliśmy wspólnie pokolędować Narodzonej Dziecinie- mówi Karolina Szymczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej. Wykonanie przez chóry wspólnie utworu ,,Nad Betlejem w ciemną noc” było przypieczętowaniem tej wspólnoty, ale także nowej tradycji jaka zrodziła się w Łużnej. Od kilku lat spotykamy się w Niedzielę Palmową na Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej, a dziś rozpoczęliśmy tradycję chóralnego kolędowania. Mam nadzieję, że to początek pięknego zwyczaju, który z roku na rok będziemy rozwijać i pielęgnować.

Dziękuję chórom, które jak zawsze stanęły na wysokości zadania i przygotowały repertuar w nietuzinkowych aranżacjach. Pozostaje mi tylko Państwa zaprosić na kolejny przegląd, który już za niecałe 70 dni. Wtedy to skupimy się na tajemnicy Męki Chrystusowej i przygotowań do Świąt Wielkanocnych- dodaje Karolina Szymczyk, dyrektor GOK-u.

Fot. Mateusz Książkiewicz/ Miłosz Jerzak