Zobacz również: Bobowa24.pl
16 stycznia 2024 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Straż pożarna, Łużna
Łużna: zakupiony z funduszu sołeckiego defibrylator AED pomagał dzisiaj w akcji!
Łużna: zakupiony z funduszu sołeckiego defibrylator AED pomagał dzisiaj w akcji!

„To jeden z najlepszych i najmądrzejszych zakupów z funduszu sołeckiego miejscowości Łużna” – tymi słowami wójt Gminy Łużna podsumował dzisiejszą akcję druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łużnej, którzy udali się do przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Aby przywrócić czynności życiowe u jednego z mieszkańców miejscowości użyli zakupionego 10-dni temu defibrylatora AED.

Około godziny 15:45 w miejscowości Łużna rozległ się alarm syreny. Strażacy ochotnicy zostali zadysponowani do mieszkańca, u którego doszło do nieoczekiwanego zatrzymania funkcji serca. Ponieważ dojazd karetki pogotowia mógł się wydłużyć, a warunki atmosferyczne wtenczas były bardzo trudne na miejsce, nieopodal remizy OSP, skierowano druhów strażaków z Łużnej. Jednostka od niedawna bo od raptem 10 dni posiada urzędzie AED. Ochotnicy są tez przeszkoleni z jego użytkowania.

Do akcji skierowano również zastęp z JRG Gorlice. Dzięki ogromnemu wysiłkowi strażaków oraz ratowników Pogotowia Ratunkowego udało się odzyskać funkcje życiowe. Mężczyzna został zabrany do szpitala.

– Dokładnie 10 dni temu, strażacy z OSP Łużna zakupili użyty dzisiaj podczas akcji sprzęt, w ramach dofinansowania z Funduszu Sołeckiego. Bez wątpienia, był to jeden z najlepszych i najmądrzejszych zakupów, które udało się zrealizować dzięki funduszowi sołeckiemu miejscowości Łużna – mówi Mariusz Tarsa, wójt Gminy Łużna.