Zobacz również: Bobowa24.pl
4 lutego 2024 || Kinga Gruca || W kategorii: Gmina Łużna, Społeczeństwo
Wspólny trud i radość! Renowacja Ochronki w Szalowej zakończona sukcesem.
Wspólny trud i radość! Renowacja Ochronki w Szalowej zakończona sukcesem.

W ostatnim czasie gmina Łużna świętowała niezwykłe wydarzenie – uroczyste otwarcie odnowionego budynku Ochronki w Szalowej, które odbyło się w środę tj. 24 stycznia br. To nie tylko powrót do funkcjonowania sentymentalnego budynku, ale także miejsca, rozwoju najmłodszych mieszkańców, gdzie rozbrzmiewać będą m.in. dźwięki Szkoły Muzycznej i orkiestry symfonicznej.

Na ten wyjątkowy dzień czekało wielu z Was. Po kosztownych remontach i wielu przemianach dawny budynek ochronki powraca do pełni funkcjonowania. Wydarzenie to było czasem wspomnień, wzruszeń i okazją do rozmów. Historia tego obiektu jest wyjątkowa. Najpierw wzniesiony przez parafię, potem trafia w ręce komunistycznych władz Polski Ludowej, by znowu być własnością parafii. Przez lata zaniedbany i niszczejący. Brak odpowiednich warunków sprawia, że najmłodsi mieszkańcy gminy nie mają miejsca na rozwój. Należało podjąć szybkie i radykalne działania, aby nie zatracić tego, co tworzyli nasi przodkowie. Budynek, choć wymagał wielu prac i wysokich nakładów finansowych udało się skutecznie zmodernizować, tak aby warunki w nim panujące były na miarę XXI wieku.

Głównym źródłem finansowania stały się środki Rządowe Funduszu Inwestycji Lokalnych, Rządowy Program Polski Ład, jak również budżet z rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów RP. Całość inwestycji to suma sięgająca prawie 3 milionów złotych.

https://luzna24.pl/2023/09/szalowa-budynek-ochronki-bedzie-pelnil-wiele-funkcji/ – o budynku ochronki pisaliśmy również tutaj!

-Cieszę się i jestem wzruszony, że ten obiekt powstał i oddaliśmy go najmłodszym, którzy nas po nim oprowadzili, pokazując piękne sale, wyposażenie i to jak pracują. Uroczystość doskonała o charakterze państwowym, wspaniałe występy i koncerty. Prawdziwa uczta duchowa! – mówi Mariusz Tarsa, Wójt Gminy Łużna.

To wielowątkowe i wielowymiarowe wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem ks. Biskupa Artura Ważnego – Biskupa Pomocniczego Diecezji Tarnowskiej. Po ceremonii, mieszkańcy oraz zaproszeni goście, przenieśli się do odnowionego budynku, aby uczestniczyć w dalszej części uroczystości. Spotkanie uświetnili swoimi występami m.in. orkiestra symfoniczna, muzycy oraz absolwenci z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, w tym reprezentanci z Nowego Sącza, Łososiny i Krakowa. Wyjątkowość uroczystości nadał fakt, że najmłodsi uczniowie tego odnowionego budynku pełnili rolę przewodników, oprowadzając przybyłych gości po nowych wnętrzach ochronki.

W uroczystości udział wzięli m.in. Wojewoda Małopolski, Krzysztof Jan Klęczar, Starosta Gorlicki Maria Gubała, Mariusz Tarsa Wójt Gminy Łużna, ks. Biskup Artur Ważny – Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej.

-Takie miejsca jak to są szczególnie ważne, zwłaszcza w Polsce lokalnej […] Jestem głęboko przekonany, że również wydarzenia kulturalne, o charakterze lokalnym, integrujące społeczność tego regionu, będą miały tutaj miejsce. Cieszę się, że pozyskano środki na ten cel. Budowanie, łączenie, współpraca to działania, które przynoszą wymierne efekty, osiągnięte również dzięki pozyskanym środkom rządowym. To nie ostatnie działania i myślę, że jeszcze nie raz w tym regionie się zobaczymy- mówi wojewoda małopolski, Krzysztof Jan Klęczar.

-Warunki w budynku Ochronki się zmieniły. Obiekt ten zyskał dodatkową salę, gdzie wszyscy możemy być od teraz razem, nowoczesne wyposażenie oraz pomoce dydaktyczne. Jest pięknie, jasno i kolorowo. Warunki takie jakie powinny mieć dzieci- mówi Bogusława Śliwa, Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Szalowej.

-Trzeba dzielić się tradycją, marzeniami, sprzedawać je i przekazywać młodszemu pokoleniu, by to młodsze pokolenie wiedziało, czego my pragnęliśmy, ale nie mogliśmy zrealizować- Natalia Dusza, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu filia w Szalowej.

Słowa te akcentował również w homilii ks. biskup Artur Ważny podkreślając rolę marzeń w życiu człowieka oraz dialogu międzypokoleniowego.

Fot. Mateusz Książkiewicz