Zobacz również: Bobowa24.pl
25 marca 2024 || Kinga Gruca || W kategorii: Kultura, Łużna
Koncert Pieśni Pokutnej wprowadził wiernych w atmosferę Wielkiego Tygodnia.
Koncert Pieśni Pokutnej wprowadził wiernych w atmosferę Wielkiego Tygodnia.

W Niedzielę Palmową w Kościele pw. św. Marcina Biskupa w Łużnej odbył się już po raz VIII Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej „Adoramus, Te Christe”. Przed łużniańską publicznością zaprezentowało się pięć chórów i zespołów z regionu. Koncert ten był wyjątkowym wprowadzeniem wiernych w atmosferę ciszy, zadumy i czasu Wielkiego Tygodnia.

Pieśni Wielkopostne, Utwory Pasyjne ukazujące cierpiącego za nasze grzechy Jezusa Chrystusa, nawołują do refleksji i oczyszczenia duszy. Temat męki w pieśniach ukazany jest w perspektywie wydarzeń ewangelicznych. Występują motywy Ogrójca, Korony Cierniowej, zwroty do Ukrzyżowanego pełne współczucia i żalu. W niektórych sam Zbawiciel przemawia bezpośrednio. Nad Chrystusem boleje jego matka, płacze człowiek świadomy swojej grzeczności, żałobą okrywa się również przyroda. Do takiej tematyki nawiązuje spotkanie z Pieśnią Pokutną i Pasyjną.

Tymi słowami rozpoczęliśmy VIII już przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej „Adoramus, Te Christe”, który wprowadził wszystkich wiernych w atmosferę ciszy, zadumy i czasu Wielkiego Tygodnia.

W kościele rozbrzmiewały pieśni o tematyce pokutnej i pasyjnej zaprezentowane przez pięć chórów i zespołów z regionu: Chór CANTATE DEO z Bobowej, Chór BELFERSINGERS z Gorlic, Chór CANTORES CARVATIANI Z Gorlic, Chór CANTABILE z Łużnej, Męski Zespół wokalny BEL CANTO z Łużnej.

Tradycyjnie na zakończenie przeglądu wszystkie chóry pod batutą Jana Wypaska, wykonały wspólnie utwór „Adoramus Te Christe”.

Warto nadmienić, że pomysłodawcą i inicjatorem przeglądu jest Jan Wypasek. Organizatorem zaś Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej na czele z Dyrektor Karoliną Szymczyk.

Wzruszenie towarzyszyło mi przez cały wieczór. Niezapomniane dźwięki, niezapomniane obrazy! Niezwykle wysoki poziom artystyczny występujących chórów. Gratulację dla Pana Jana Wypaska za inicjatywę i kolejną organizację Adoramusa. Podziękowania dla Czcigodnych księży za gościnę w murach naszego pięknego kościoła. Dziękuję wszystkim artystom i Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Łużnej za organizację niezapomnianego wieczoru-mówił podczas wydarzenia Mariusz Tarsa, Wójt Gminy Łużna.

-Muzyka Wielkopostna to muzyka ciszy. Ta cisza oddaje nam cierpienie, czekanie na wyrok, śmierć. To cisza Zmartwychwstania. Szanowni Państwo, zachwyciliście nas po raz kolejny! W sposób znakomity przenieśliście nas we wspaniały czas Wielkiego Tygodnia. Dziękuję, że w znakomity sposób uświetniliście naszą Niedzielę Palmową- dodaje wójt.

Koncert był nie tylko chwilą ciszy i refleksji, ale również piękną okazją do wsłuchania się w tajemnicę Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa.

TRANSMISJA LIVE: VIII Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej „Adoramus, Te Christe”:

Fot. Michał Mucha