Zobacz również: Bobowa24.pl
28 marca 2024 || Kinga Gruca || W kategorii: Społeczeństwo, Łużna
Małe i duże, tradycyjne i stylizowane. V lat tradycji konkursu na najpiękniejszą palmę.
Małe i duże, tradycyjne i stylizowane. V lat tradycji konkursu na najpiękniejszą palmę.

Folklor w Łużnej ma tysiące twarzy. Jedną z nich jest piękna tradycja przygotowywania palm wielkanocnych. Przedsięwzięcie, które ma odzwierciedlenie dzięki aktywnej działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej odbyło się w minioną niedzielę już po raz piąty. To jubileuszowa edycja konkursu, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością w gminie Łużna.

W niedzielę w Łużnej było barwnie i radośnie. To wszystko za sprawą przypadającej na ten dzień Niedzieli Palmowej, a wraz z tym konkursem na najpiękniejszą palmę wielkanocną. W przedsięwzięciu biorą udział ci młodzi, jak i starsi. Wśród uczestników nie brakuje przedszkolaków, harcerzy, drużyn pożarniczych i mieszkańców gminy Łużna. Dzięki zachowanej tradycji konkursu, tworzy się przede wszystkim wspólnota, zespół i grupa ludzi, która razem chce dokonać czegoś dobrego.

-Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy tak pięknie włączyli się przygotowanie tego kolejnego już konkursu, prezentując nam wytwory swoich prac. Bardzo serdecznie dziękuję również pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury pani Karolinie Szymczyk za przygotowanie kolejnej pięknej edycji tego wspaniałego konkursu- mówi Wójt Gminy Łużna, Mariusz Tarsa.

-Tegoroczny konkurs, był wyjątkowy, bo jubileuszowy. Udział w nim mógł wziąć każdy, zarówno osoby indywidualne, jak i rodziny, czy organizację. Tak też się właśnie stało. Do konkursu przystąpiło czternaście palm w dwóch kategoriach palma tradycyjna i w tym roku stylizowanana, Nagrody były finansowe, z czego się bardzo cieszymy, gdyż to jest taka nagroda, która cieszy czasem podwójnie. Nagrody zostały sfinansowane przez Gminny Ośrodek Kultury Łużnej, ale nie odbyłoby się to bez wsparcia dotacji podmiotowej samorządu gminy Łużna na czele z wójtem Mariuszem Tarsą- mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej, Karolina Szymczyk.

Decyzją Komisji Przyznano:

1.W kategorii I- palmy tradycyjne do 3 metrów wysokości:

I miejsce (ex aequo)- Stowarzyszenie Kobiet „Szalowianki”, Klub Senior+ z Łużnej
II miejsce (ex aequo)- Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Bieśniku, Maria i Zuzia Gucwa
III miejsce (ex aequo)- 5. Drużyna Harcerska „Zahartowani” ZHP, Klasa IIIa Szkoła Podstawowa w Szalowej.
Wyróżnienie- Julia Góra; Samorząd uczniowski i Świetlica Szkolna Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Pękali w Szalowej; Anna Jerzak, Karolina Jagielska, Martyna Barczyk, Julia Sorota.

2. W kategorii I- palmy tradycyjne powyżej trzech metrów:

I miejsce- Stowarzyszenie Koło Kobiet „Łużnianka”
II miejsce Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Biesnej; Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Woli Łużańskiej.

3. W kategorii II- palmy stylizowane do 3 metrów wysokości:

I miejsce- nie przyznano
II miejsce- nie przyznano
III- nie przyznano
Wyróżnienie- Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Pękali w Szalowej: Kinga Niemaszyk, Lena Tubek

4. W kategorii II- palmy stylizowane powyżej 3 metrów wysokości:

I miejsce- Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Wsi Wola Łużańska
II miejsce- nie przyznano
III miejsce- nie przyznano
Wyróżnienie- nie przyznano

W imieniu całej redakcji przepraszamy wszystkich tych, którzy poczuli się dotknięci naszym przeoczeniem związanym z brakiem dwóch kategorii.

Fot. Mateusz Książkiewicz