Zobacz również: Bobowa24.pl
30 kwietnia 2024 || Kinga Gruca || W kategorii: Kultura, Łużna
Były zmówiny, było wesele. Jubileuszowe święto folkloru w Łużnej!
Były zmówiny, było wesele. Jubileuszowe święto folkloru w Łużnej!

Tegoroczna wiosna obfituje w wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej. W miniony weekend na deskach łużniańskiej sceny zagościł 15. Jubileuszowy Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY. Łużna, która słynie z bogatych tradycji regionalnych stała się miejscem prawdziwej, kulturalnej uczty, która zgromadziła rzeszę artystów, widzów i przybyłych gości.

W miniony weekend Gminny Ośrodek Kultury zamienił się w wielkie, wspólne wesele. Do naszej gminy przybyło mnóstwo artystów, którzy przed łużniańską publicznością zaprezentowali tradycje i zwyczaje różnych zakątków małopolski.

15 lat temu pracownica Małopolskiego Centrum Kultury Sokół -Zofia Skwarło wymyśliła idee Pogórzańskich Godów, jako przeglądu grup, które zaprezentują zwyczaje i obyczaje związane z weselem, namówinami, ocepinami, wszystkim związanym z godami. Ta tradycja kultywowana jest po dziś dzień w gminie Łużna, a wydarzenie co roku gromadzi wielu wspaniałych artystów, którzy prezentują swój talent na deskach GOK-u.

Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej zaprezentowało się dziewięć zakwalifikowanych do udziału w Konkursie, dorosłych zespołów i grup regionalnych, w tym: Zespół Regionalny DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju (pow. nowosądecki), Grupa Regionalna z Ropy (pow. gorlicki), Zespół Regionalny LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej (pow. nowosądecki), Grupa Teatralna przy KGW z Laskowej (pow. limanowski), Zespół Regionalny MOGILANIE z Mogilan (pow. krakowski ziemski), Zespół Regionalny SŁOPNICZANIE ze Słopnic (pow. limanowski), Zespół Regionalny ROŻNOWSKA DOLINA z Rożnowa (pow. nowosądecki), Zespół Regionalny ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy (pow. limanowski),Zespół Regionalny LOTRY z Łapszanki (pow. nowotarski).

Gośćmi przeglądu byli Amatorski Zespół Teatralny z Szalowej, Zespół AMBITUS z Łużnej, Kapela ALPEJSKA GLASBA, Orkiestra Dęta z Łużnej pod batutą Jana Wypaska, którzy swoją muzyką sprawili, że nikt nie mógł oprzeć się pokusie tańca. Na wszystkich przybyłych czekał przepyszny tort przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. To były prawdziwe, huczne urodziny!

Organizatorami wydarzenia byli Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej oraz województwo Małopolska.

-To, co możemy podziwiać tutaj w Łużnej, to przepiękna i barwna historia ludzi – jak się poznają, jak celebrują zmówiny, jak rodzą się nowe rodziny, jak świętują wesele. To niezwykłe widowisko ukazuje nam nie tylko piękno, ale i głębię naszych korzeni. Patrzenie na własne tradycje jest niezwykle wartościowe, buduje tożsamość i wspólnotę. Cieszmy się tym, co mamy, doceniajmy i pielęgnujmy nasze dziedzictwo. Niezmiennie dziękuję również władzom gminy za życzliwość, wsparcie i współorganizację– mówi Piotr Gąsienica- Zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.

W kategorii zespołów regionalnych najwyższą nagrodę – Złotą Różdżkę – otrzymał Zespół Regionalny DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju za program „Na flisie”. Srebrną Różdżkę zdobył Zespół Regionalny ROŻNOWSKA DOLINA z Rożnowa za program „Wesele Kasi i Jasia”, a Brązową Różdżkę otrzymał Zespół Regionalny ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy za program „Śmigurtny poniedziałek”.

W kategorii grup regionalnych nie przyznano Złotej i Srebrnej różdżki, natomiast Brązowa Różdżka powędrowała do Grupy Regionalnej z Ropy za program „Po chrzcinach”.

-Bardzo się cieszę i dziękuję, że ta ważna impreza, na mapie wydarzeń kulturalnych małopolski, impreza o charakterze folklorystycznym, regionalnym zagościła na nasz teren. Mogliśmy gościć tak zacnych artystów, którzy licznie przybyli do naszej gminy, by podzielić się z nami bogactwem regionalnych tradycji i zwyczajów- mówi Mariusz Tarsa Wójt Gminy Łużna.

Na wydarzeniu nie zabrakło wielu gości, w tym m.in. Radnej Województwa Małopolskiego- Jadwigi Wójtowicz, W-ce Starosty Powiatu Gorlickiego-Stanisława Kaszyka, Z-ca Dyrektora MCKC Sokół Piotra Gąsienicy, Wójta Gminy Łużna Mariusza Tarsy,Sekretarz UG Teresy Burkot, Dyrektora GOPS Przemysława Wszołka, Barbary Tabiś- Radnej Gminy Łużna, sołtysa, przewodniczącej KGW.

-Jestem pod olbrzymim wrażeniem poziomu artystycznego wszystkich występujących grup. Zostało to wyakcentowane i wyartykułowane przez komisję. Każdy, kto przyjechał do Łużnej, może wyjechać bogatszy o niezapomniane przeżycia. Bardzo cieszę się, że Małopolskie Centrum Kultury jest przewodnią organizacją i instytucją, która promuje tego typu wydarzenia. Jako samorząd Województwa Małopolskiego wspieramy wszelką działalność gmin i stowarzyszeń po to, aby ta tradycje były przekazane kolejnym pokoleniom– mówi Jadwiga Wójtowicz Radna Województwa Małopolskiego.

-Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznej edycji Pogórzańskich Godów oraz wszystkim przybyłym do naszej gminy artystom. Piękna celebrację 15-stych urodzin. Znakomici goście, wspaniała komisja i zespoły, które przybliżyły nam tradycje i kulturę praktycznie całej małopolski. Nie sposób nie wspomnieć również o publiczności, która towarzyszyła nam przez cały weekend- mówi Karolina Szymczyk Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej.

Jak podkreśliła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej, za pięć lat będzie jeszcze huczniej. Dlaczego? Gody staną się pełnoletnie!

Fot. Michał Mucha/Jakub Gąsior/ Mateusz Książkiewicz