Program Erasmus + od lat znany i popularny na całym świecie otworzył perspektywę dla dorosłych. Z tej okazji skorzystano m.in. w Gminie Łużna, gdzie dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Kobiet Wsi Mszanka może odbyć się wymiana międzynarodowa z mieszkańcami Słowenii. To doskonała okazja do integracji, wymiany doświadczeń i poznawania kultury innych krajów Europy.
W miniony wtorek tj. 14 maja Ziemie Łużniańską odwiedzili goście ze Słowenii w ramach programu Erasmus+. Realizacji tego projektu podjęło się Stowarzyszenie Kobiet Wsi Mszanka. Przez wiele lat program Erasmus+ koncentrował się na integracji młodzieży, teraz jednak otwiera się również na dorosłych, rozszerzając swoje horyzonty. Partnerami projektu jest Fundacja Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z Domu” oraz Organizacja słoweńska Institut Treelogy.
Trwający przez 24 miesiące projekt realizowany na terenie naszej gminy koncentruje się na promowaniu zrównoważonego społeczeństwa oraz zdrowego stylu życia poprzez edukację z zakresu kulinariów. Jego głównym celem jest wymiana doświadczeń w dziedzinie ekologicznej kuchni oraz zachęcanie do świadomego wyboru żywności.
-Członkowie stowarzyszeń poznają tradycje poszczególnych krajów oraz miejscowości lokalnych. Również w ramach tego projektu przewidziane jest szkolenie dla kadry poszczególnych fundacji- mówi koordynatorka projektu Anna Rafa.
–Napisaliśmy ten projekt po to, ażeby rozwijać kulturę, produkty regionalne, ekologię. Grupa słoweńska ma dużo większe doświadczenie w tym zakresie, ponieważ już dawno na Słowenii stawia się na produkty regionalne i też chcemy to uczynić u nas za ich pośrednictwem i przy ich pomocy- mówi Zastępca Koordynatora Projektu, Radna Gminy Łużna Katarzyna Zych.
Grupa, która przyjechała w nasze strony odwiedziła m.in. Dzienny Dom Seniora w Gorlicach, Muzeum Budownictwa, Sękową, gdzie odbyły się warsztaty zielarskie, Mszankę, gdzie obyły się zajęcia kulinarne. Grupa przybyła również do Urzędu Gminy Łużna, gdzie miała miejsce prezentacja ukazująca rozwój gminy. Pokazane zostało naszym gościom, jak działa szkolnictwo, oświata, oraz jak zmieniła się struktura wodno-kanalizacyjna.
–Bardzo dziękuję pani radnej Katarzynie Zych za to, że wyszła z inicjatywą, aby to spotkanie przeprowadzić także właśnie w Urzędzie Gminy oraz w szczególnym miejscu dla wszystkich mieszkańców Ziemi Gorlickiej- Na Wzgórzu Pustki- mówi Mariusz Tarsa Wójt Gminy Łużna. Cieszę się, że spotkaliśmy się w szczególnym dla dziedzictwa europejskiego miejscu. Rozmawialiśmy tutaj o tragicznej historii I wojny światowej. Widziałem, że nasi goście bardzo uważnie słuchali tego wszystkiego co do nich mówiliśmy, ale też bardzo to przeżywali– dodaje wójt.
Tego typu wydarzenia i realizowane projekty pokazują nie tylko zaangażowanie naszych mieszkańców oraz poszczególnych jednostek, ale również chęć zdobywania doświadczenia, integracji międynarodowej, współpracy. Poprzez takie inicjatywy możemy lepiej zrozumieć różnorodność świata oraz znaleźć wspólne wartości, które jednoczą ludzi bez względu na ich pochodzenie czy wyznawaną ideologię.
Fot. Michał Mucha