Zobacz również: Bobowa24.pl
29 maja 2024 || Kinga Gruca || W kategorii: Społeczeństwo, Łużna
Włoska podróż pamięci. Harcerze na Szlaku 2. Korpusu Polskiego!
Włoska podróż pamięci. Harcerze na Szlaku 2. Korpusu Polskiego!

Zakończyła się Harcerska Wyprawa Pamięci z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Przez 9 dni 107 małopolskich harcerek i harcerzy przemierzyło prawie 4500 kilometrów, zwiedzając włoskie miasta, ale przede wszystkim dając świadectwo służby i radosnego patriotyzmu.

Wśród uczestników wyprawy znalazło się sześcioro harcerzy z 5. Drużyny Harcerskiej „Zahartowani” działającej w Łużnej. Przez pierwsze dni wycieczki skauci zwiedzali Wenecję i Padwę, poznając uroki miasteczek i eksplorując włoską kulturę. Następnie przez dwa dni przemierzali szczyty Monte Cassino w ramach Fabularnego Rajdu HONKER. Czołganie, ratowanie rannego, przejście po linie, strzelanie z broni palnej czy pakowanie skrzynek do transportu pod ostrzałem to tylko nieliczne zadania, w których mogli się sprawdzić.

Umundurowanie z epoki, autentyczne rekwizyty i przede wszystkim przemierzanie ścieżek 2. Korpusu Polskiego pomogło przybliżyć historię i choć na chwilę przenieść się w czasie o 80 lat.

18 maja na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino odbyły się główne obchody 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, w których wziął udział Prezydent RP oraz władze państwowe i samorządowe. Podczas tego podniosłego wydarzenia nie zabrakło 5 Drużyny Harcerskiej Zahartowani w Łużnej, w tym Julii Tarsy, Magdaleny Święch, Magdaleny Wiejaczki, Marka Kukli, Marcina Jurusia oraz Michała Tarsy.

-Wyjątkowym momentem było wysłuchanie historii 6. przybyłych kombatantów, którzy 80. lat temu walczyli o wolność na włoskiej ziemi. Właśnie takie wydarzenia uczą nas historii, szacunku do kraju i uświadamiają nam, że pokój to wspólne dobro, o które wszyscy musimy dbać- mówią harcerze z 5 Drużyny Zahartowani z Łużnej.

-Podczas naszej wyprawy wzięliśmy udział w modlitwie Anioł Pański z Papieżem Franciszkiem, a następnie zwiedziliśmy Bazylikę św. Piotra. W czasie Harcerskiej Wyprawy Pamięci z okazji 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino znaleźliśmy także chwilę na małe, rzymskie wakacje! Miasto siedmiu wzgórz przywitało nas słońcem i urokliwymi zabytkami. Na koniec dotarliśmy także do Florencji. Ta przygoda, połączona z lekcją historii, z pewnością na długo zapadnie w naszej pamięci.

Z tego miejsca składamy ogromne podziękowania wszystkim naszym Przyjaciołom i Sojusznikom. Dzięki ich wsparciu mogliśmy przeżyć tę niesamowitą przygodę. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Pana Mariusza Tarsy, który od samego początku wspierał i motywował nas do wyjazdu.

Podczas gdy część drużyny „Zahartowani” podbijała Włochy, pozostali szturmem zdobywali Warszawę!

-To były bardzo intensywne dwa dni w stolicy naszego pięknego kraju! Odwiedziliśmy muzeum Powstania Warszawskiego, Cmentarz na Powązkach, gdzie zapaliliśmy znicze oraz zostawiliśmy chustę na grobie Alka i Rudego. Odwiedziliśmy również Prezydenta RP oraz Sejm RP. Kolejnym punktem programu była warszawska starówka oraz Muzeum Narodowe. To były wspaniałe dwa dni- mówią harcerze. Bardzo dziękujemy również Pani Poseł Barbarze Bartuś za zaproszenie i możliwości udziału w tej wyprawie!