
O harcerzach z Łużnej zrobiło się ostatnio głośno za sprawą Wójta Mariusza Tarsy. W styczniu br. na naszych łamach informowaliśmy o nominacji dla Wójta w jedynej, nieharcerskiej kategorii 12. edycji Plebiscytu „TADEK” na Najlepszych Instruktorów ZHP Chorągwi Krakowskiej 2024 roku. Został on nominowany w kategorii partner, a 15 lutego na uroczystej Gali plebiscytu, która odbyła się w Nowohuckim Centrum Kultury okazało się, że samorządowiec okazał się najlepszy w tejże kategorii!
Warto wiedzieć, że w Łużnej prężnie od 2019 roku działa 5. Drużyna Harcerska „Zahartowani”. Obecnie w jej szeregach znajduje się 22 członków w przedziale wiekowym od 10 do 18 lat.
Wójt Mariusz Tarsa przyjacielem harcerzy
Jak zauważa Jadwiga Cieśla, podharcmistrz i Komendant Hufca ZHP Gorlice im. hm. Marii Rydarowskiej, Wójt Gminy Łużna Mariusz Tarsa, to niewątpliwe „przyjaciel harcerzy”.
– Jeszcze nigdy nie odmówił nam pomocy. Nie chodzi tylko o pomoc materialną, ale zawsze podsunie nam ciekawe i dobre rozwiązania. Angażuje się do ciekawych akcji i przedsięwzięć jak np. gra terenowa na wzgórzu Pustki, które są wspaniałym polem do podjęcia harcerskiej służby a także samorozwoju harcerzy i podejmowania przez nich wyzwań, dzięki temu zdobywają oni nowe umiejętności na całe życie – komentuje.
„Zahartowani” są dumni, że ich przyjaciel został uhonorowany tak istotną nagrodą.
– Nagroda ta przyznawana jest osobom, które wykazują szczególne zasługi na rzecz harcerstwa oraz wspierają rozwój idei harcerskiej w swojej społeczności. Gratulujemy Panu Wójtowi tej zaszczytnej nagrody i dziękujemy za nieocenione wsparcie, które daje harcerzom, a także za inspirowanie nas wszystkich do działania na rzecz dobra wspólnego. Jego przykład pokazuje, jak ważna jest współpraca między samorządem a organizacjami młodzieżowymi – zachwala przedstawicielka harcerzy z Łużnej.
A co wiemy o samych „Zahartowanych”? Drużyna podzielona jest na mniejsze jednostki tzw. zastępy.
– Mamy dwa zastępy harcerskie, czyli grupa wiekowa 10-13 lat oraz dwa starszoharcerskie czyli młodzież w wieku 13-16 lat. Harcerze w wieku „17 plus” stanowią kadrę drużynę i współuczestniczą w planowaniu pracy oraz czuwają nad działaniami młodszych harcerzy – zauważa Cieśla.
Najbliższe plany „Zahartowanych”
– Na pewno będziemy chcieli w tym roku zorganizować charytatywną „Wyślij pączka do Afryki – podaruj dzieciom posiłek” organizując kiermasz. Nie zabraknie nas także na Gminnym Konkursie Palm Wielkanocnych. Naszą tradycją jest także udział w EDK, na trasie Grybów Łużna, czyli taka harcerska wersja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Ponadto reprezentacji naszej drużyny na zabraknie na Święcie Chorągwi Krakowskiej już 22 marca gdzie weźmiemy udział w grach miejskich i będziemy rywalizować z patrolami harcerskimi z całej Małopolski, a na koniec weźmiemy udział w apelu na Rynku Głównym w Krakowie – wylicza nasza rozmówczyni.
To nie koniec aktywności harcerzy z Łużnej, bo w lipcu wezmą oni udział w obozie harcerskim w Beskidzie Niskim, a przed nim będą doskonalić swoje umiejętności na biwaku drużyny.
„Zahartowani” spotykają się raz w tygodniu na zbiórce harcerskiej. Podczas zbiórek harcerze za pomocą różnych form pracy uczą się i doskonalą techniki harcerskie takie jak: szyfry, samarytanka, musztra, terenoznawstwo, przyrodoznawstwo, symbolika harcerska, kuchnia polowa.
Co ważne, harcerze zdobywają wiadomości, które pomagają im zdobywać stopnie i sprawności a także mają na celu kształtowanie postaw patriotycznych, zachęcanie do aktywnego zaangażowania się w życie społeczności lokalnej i podejmowania działań na rzecz jej dobra.
– W zeszłym roku na zbiórkach realizowaliśmy zadania potrzebne do zdobycia odznaki okolicznościowej w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego „Dziś jest pojutrze”. Podczas realizacji zadań poznaliśmy historię Szarych Szeregów, a nawet udało nam się pojechać do Warszawy. Kilka tygodni temu braliśmy udział w warsztatach z warsztatach z oswajania niepełnosprawności – dodaje Jadwiga Cieśla.
Ważnym elementem harcerskiego życia są wydarzenia organizowane na poziomie Hufca gdzie uczestnicy mają możliwość spotkania się ze wszystkimi drużynami działającymi na terenie powiatu gorlickiego. Są to np. rajdy, gry terenowe jak i wydarzenia organizowane na poziomie chorągwi w których biorą udział harcerze z całej Małopolski.
– Oprócz tego zawsze organizujemy biwak 3-dniowe pod namiotami, a podsumowaniem roku harcerskiego jest wakacyjny, tygodniowy obóz. Nie brakuje oczywiście wyjazdów integracyjnych np. do parku trampolin, na łyżwy, do kina. Podczas ferii zimowych byliśmy na kuligu w Regietowie – przypomina drużynowa.
Jak można wstąpić w szeregi „Zahartowanych”?
Okazuje się, że jest to proste, bo wystarczy przyjść na zbiórkę. Warto jednak pamiętać o tym, że harcerstwo jest dla każdego, ale nie każdy zostaje harcerzem.
– Do naszej drużyny zapraszamy osoby od 10 roku życia lub 4 klasy szkoły podstawowej. Warto przyjść i nas poznać. Można dołączyć w każdym momencie. Nie mamy też specjalnych wymagań – w naszej drużynie każdy jest inny, ma inne zainteresowania, ale tworzymy wspaniała „rodzinę” i potrafimy się pięknie różnić, a łączą nas te same wartości, którymi się kierujemy, będące fundamentem naszej harcerskiej drogi – miłością do bliźniego, szacunkiem do siebie i do innych, wiernością ideałom oraz gotowością do służby Bogu, Polsce i bliźnim – informuje.
Przyjść i przekonać się na żywo o sile harcerstwa można w każdy piątek (prócz pierwszych piątków miesiąca) do harcówki pod kaplicą na Zaborówce o godz. 17.30.
A dlaczego warto być harcerzem?
– Bycie harcerzem to wyjątkowa przygoda, która daje nam bardzo dużo dobrego. Przede wszystkim harcerstwo uczy odpowiedzialności, samodzielności i współpracy w zespole. Dzięki uczestnictwu w różnych wyzwaniach, takich jak obozy, wędrówki czy służba społeczna rozwijamy swoje umiejętności, zdolności organizacyjne oraz poczucie odpowiedzialności za innych. Harcerze często stają się liderami, potrafią podejmować decyzje w trudnych sytuacjach, a także pomagają innym w swojej społeczności. To także świetna okazja do poznania nowych ludzi, zawarcia przyjaźni na całe życie. Harcerstwo kształtuje wartości – szacunek, uczciwość, pomoc drugiemu człowiekowi i dbałość o środowisko. Dodatkowo harcerze uczestniczą w wielu ekscytujących przygodach, które uczą ich radzenia sobie w różnych warunkach, a te doświadczenia pozostają z nimi na zawsze. Czuwaj! – podsumowuje Jadwiga Cieśla.
















