Zobacz również: Bobowa24.pl
6 marca 2025 || Remigiusz Szurek || W kategorii: Społeczeństwo, Zdrowie, Łużna
Mieszkańcy Łużnej pokazali wielkie serca. Dla Janka Zawiślaka przyszło ponad 200 osób! (TV)
Mieszkańcy Łużnej pokazali wielkie serca. Dla Janka Zawiślaka przyszło ponad 200 osób! (TV)

Te dane mogą przerażać – na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi… Do tej pory Janek Zawiślak z Łużnej, przez rodzinę nazywany Jaśkiem, był wesołym chłopcem lubiącym układać klocki Lego, grać w piłkę nożną, marzącym o nauce jazdy na nartach oraz wyjeździe w góry. Beztroskie dzieciństwo bohatera tego tekstu na początku stycznia br. uległo nagłej zmianie. Zmęczenie, bladość skóry czy siniaki okazały się czymś niezwykle poważnym – u chłopca zdiagnozowano tzw. anemię aplastyczną nieokreśloną.

To właśnie przez tę chorobę szpik kostny nie produkuje prawidłowej liczby krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi, a jedyną szansą na powrót do zdrowia staje się konieczność przeszczepu szpiku kostnego. 

I właśnie dla Janka, kilkulatka z wielkimi marzeniami, Fundacja DKMS poszukuje dawcy szpiku. 

W niedzielę 2 marca w Remizie OSP w Łużnej zorganizowano rejestrację dawców. Punkt rejestracyjny działał w godzinach od 10 do 20 i cieszył się, co warto w tym miejscu podkreślić, ogromnym zainteresowaniem. Ponadto na miejscu można było zakupić pyszne domowe ciasta upieczone przez mieszkańców.

Łącznie przybyły 203 osoby, mieszkańcy Łużnej zdecydowanie pokazali ogromne serca. Mamy nadzieję, że z tej grupy zostaną wyłonione osoby, które będą mogły pomóc Jankowi. Wolontariusze nie zatrzymują się i działają dalej. Pod koniec lutego nasza fundacja zorganizowała też dwie akcje w szkołach: w Zespole Szkół Zawodowych im. K.Pułaskiego w Gorlicach zarejestrowało się 29 osób, a w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gorlicach 40 osób, co bardzo nas cieszy – mówi nam Patrycja Krajewska, koordynatorka z Fundacji DKMS. 

W najbliższy weekend odbędą się kolejne akcje mające na celu znalezienie dawców – 7 marca w siedzibie OSP Stary Sącz, a 8 marca w Miejskim Centrum Kultury w Bobowej. 

To warto wiedzieć. Jak wygląda rejestracja?

Dawcą szpiku może zostać każda osoba będąca w ogólnie dobrym stanie zdrowia, bez znacznej nadwagi, w wieku od 18 do 55 lat. 

Na początku każdy chętny zostanie poproszony o odpowiedź na kilka pytań weryfikujących możliwość rejestracji. Następnie wypełni formularz danych kontaktowych i pobierze wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. Mieszkańcy powiatu gorlickiego już kilkukrotnie pokazali, że los osób potrzebujących przeszczepienia nie jest im obcy rejestrując się jako potencjalni dawcy. Mocno wierzymy, że i tym razem zobaczymy ich wsparcie i gotowość do pomocy ponieważ każdy nowy dawca w bazie, to szansa na życie dla pacjentów chorujących na nowotwory krwi – informuje Patrycja Krajewska.

Warto wiedzieć o tym, że istnieją dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia. Są to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (90 proc. przypadków) oraz pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (10 proc. przypadków). Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa. 

Istotną informacją jest ta, że tylko 25 proc. pacjentów zakwalifikowanych do transplantacji szpiku, znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie. Co z pozostałą grupą 75 procent? Oni potrzebują pomocy dawców niespokrewnionych. Co równie ważne, jak wynika z badania Fundacji DKMS, aż 61 proc. respondentów twierdzi, że oddanie szpiku jest praktycznie bezbolesne! A aż 99% badanych zrobiłoby to jeszcze raz. 

Fundacja DKMS ma jasną misję

Celem nadrzędnym fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta zmagającego się z nowotworem krwi, potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych.

W Polsce Fundacja DKMS, należąca do rodziny DKMS – jednego z największych Ośrodków Dawców Szpiku na świecie, liczącego obecnie ponad 12 mln zarejestrowanych potencjalnych dawców, działa od 2008 roku. Fundacja jest niezależną organizacją pożytku publicznego, funkcjonuje też jako Ośrodek Dawców Szpiku, w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. 

Obecnie w bazie DKMS zarejestrowanych jest ponad 2 mln potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. 14 tys. z nich miało już okazję oddać swoje komórki potrzebującym z kraju i zagranicy tym samym dając im nadzieję na zdrowie i szansę na życie. 

Poniżej przedstawiamy Państwu naszą relację wideo ze spektaklu „Damy i Huzary” w GOK w Łużnej, który zachwycił publiczność oraz to co działo się w Remizie OSP w Łużnej gdzie zorganizowano rejestrację dawców, którzy licznie przybyli by wesprzeć Janka.