Zobacz również: Bobowa24.pl
7 stycznia 2015
Bożonarodzeniowe szopki w kościołach gminy Łużna
Bożonarodzeniowe szopki w kościołach gminy Łużna

Pomimo, że okres Bożego Narodzenia według kalendarza liturgicznego zakończył się wczoraj to dekoracje świąteczne, wszelkie symbole pozostają do Święta Matki Bożej Gromnicznej. Jeśli nie mieliście okazji zobaczyć tradycyjnych szopek w sąsiednich kościołach zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

Poniżej prezentujemy wystroje z kościołów na terenie gminy Łużna, a dokładniej Łużnej, Woli Łużańskiej, Szalowej oraz Mszanki. Współczesne szkopki swoją historię rozpoczynają w czasach kiedy żył św. Franciszek z Asyżu, który wpadł na pomysł by pokazać ludziom miejsce narodzenia Jezusa. Ponieważ ulubionym miejscem do rozmyślań oraz schronieniem świętego była grota w miejscowości Greccio, leżąca na szlaku z Asyżu do Rzymu, pewnego razu polecił św. Franciszek by Jan z Greccio przyprowadził do niej zwierzęta, przygotował żłóbek oraz siano. W noc Bożego Narodzenia do groty zaproszono mieszkańców na pasterkę. Przybyła ponad setka ludzi z pochodniami wysłuchała przy ich świetle kazania św. Franciszka. Zrodziła się w ten sposób idea żłóbka, poniesiona następnie przez Franciszkanów w Świat.

Zapoczątkowany przez Franciszka zwyczaj urządzania żłóbka w okresie Bożego Narodzenia wkrótce stał się popularny w całym Kościele. Z biegiem lat szopka zyskiwała coraz to nowe elementy wystroju, a najwspanialszy jej rozwój przypadł na wiek XVIII. Najpiękniej rozwinęła się we Włoszech i składała się z wielkiej liczby figurek z wosku i terrakoty, ustawianych na tle ruin lub w grocie.

W Polsce zwyczaj ustawiania w kościele figurek wyobrażających scenę narodzenia Dzieciątka Jezus pojawił się w XIII wieku. Najstarsze zachowane w Polsce figury jasełkowe Maryi, Dzieciątka i Józefa pochodzą z 1370 roku. Zostały ufundowane przez księżną Elżbietę Węgierską, siostrę Kazimierza Wielkiego i stanowią najstarszy zabytek tego rodzaju na świecie. Obecnie znajdują się w kościele św. Andrzeja w Krakowie.
Początkowo szopki przygotowywali wyłącznie zakonnicy, z biegiem lat coraz częściej włączały się osoby świeckie. Ustawiano betlejemską stajenkę z rzeźbionymi z drzewna figurami Świętej Rodziny, aniołów i pasterzy. Od święta Trzech Króli dostawiano figurki mędrców niosących w darze mirrę, kadzidło i złoto.

Tradycja urządzania bożonarodzeniowych szopek niezmiennie kultywowana jest również w naszym regionie.

Parafia Łużna

mDSC_1098

mDSC_1089

mDSC_1077

mDSC_1069

mDSC_1063

mDSC_1059

Parafia Szalowa

mDSC_1048

mDSC_1044

 

mDSC_1038

mDSC_1035

mDSC_1030

Parafia Wola Łużańska

mDSC_0758

mDSC_0733

mDSC_0729

mDSC_0726

mDSC_0722

Parafia Mszanka

mDSC_0711

mDSC_0707

mDSC_0702

mDSC_0698