Zobacz również: Bobowa24.pl
31 marca 2016 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Kultura, Religia, TV, Łużna
Pasyjne i pokutne melodie zabrzmiały w łużniańskim kościele (TV)
Pasyjne i pokutne melodie zabrzmiały w łużniańskim kościele (TV)

W łużniańskiej świątyni po raz kolejny zabrzmiały sakralne kompozycje w wykonaniu chóralnym. Prawie dwustu chórzystów zgromadził I Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej, zorganizowany pod hasłem „Adoramus te, Christe”, który odbył się w Niedzielę Palmową.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z parafią pw. św. Marcina w Łużnej. Przegląd rozpoczął się o godzinie 16:30. Każdy z chórów wykonał po trzy utwory o tematyce pasyjnej i pokutnej. Wszystkie zespoły prezentowały wysoki poziom. Całość programu w konferansjerskich ryzach trzymał Henryk Waląg, dyrektor GOK-u w Łużnej.

W dniu dzisiejszym dzięki uprzejmości księdza proboszcza dra Stanisława Kubonia mieliśmy dzisiaj prawdziwą ucztę duchową w kościele parafialnym w Łużnej, a to za sprawą I Przeglądu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – relacjonuje Jan Wypasek, dyrygent Chóru Cantabile, który na Przeglądzie pełnił role gospodarza i wystąpił jako pierwszy. – W Przeglądzie i koncercie wzięło udział kilka zaprzyjaźnionych chórów, m. in. chóry z Gorlic, Lipinek, Bobowej, Szymbarku, Moszczenicy i oczywiście nasz chór z Łużnej.

Bardzo się cieszymy, że kolejny raz na zaproszenie do naszej parafii przybyło 7 chórów, i że w repertuarze mieli pieśni wielkopostne – komentuje wydarzenie proboszcz łużniańskiej parafii, ks. dr Stanisław Kuboń. – Dla ucha bardzo są miłe kolędy czy jakieś pieśni patriotyczne, a pieśni wielkopostne niosą ze sobą jakieś szczególne przesłanie i pewien nastrój.

Ksiądz proboszcz podzielił się również z naszą redakcją, a co za tym idzie, również z naszymi Czytelnikami, planami na przyszłość Przeglądu pieśni pasyjnej oraz innych.

Cieszę się, że nasza parafia ubogaciła się dzisiaj przez występ tych chórów. Planujemy, żeby to już był stały termin przeglądów chórów, przynajmniej raz w roku. Sądzę, że – jak Pan Bóg pozwoli – Niedziela Palmowa będzie na stałe wpisana w kalendarz przeglądów chórów, właśnie z pieśniami wielkopostnymi – powiedział. – Ale mam nadzieję, i takie plany już mamy, żeby oprócz tego był jeszcze inny termin do przeglądu chórów z pieśniami tematycznymi. Mamy jeszcze wiele – choćby pieśni eucharystyczne, wielkanocne, maryjne – dodał ks. Stanisław Kuboń.

Koniec Przeglądu obfitował w niespodzianki. Pierwszą z nich był koncert organowy, drugą natomiast wspólne wykonanie, przez wszystkie chóry biorące udział w Przeglądzie, wybranego wcześniej utworu.

Na zakończenie koncertu wykonaliśmy wspólnie, z wszystkimi chórzystami, a było prawie 200 osób, „Misericordias Domini” Henryka Jana Botora, piękny utwór z akompaniamentem organów. Przy organach zasiadł Jakub Cetnarowski – powiedział Jan Wypasek, który poprowadził w śpiewie wielki Przeglądowy chór.

Pieśń, która była na końcu, „Misericordias Domini”, to niezmiernie piękne przeżycie. Ponad 200 wykonawców, razem z organami – tylko się cieszyć i radować – dodał ks. proboszcz.

Każdy z zespołów, który wystąpił w ramach Przeglądu, otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa. Po krótkich prezentacjach poszczególnych chórów, zgromadzeni wysłuchali koncertu muzyki organowej w wykonaniu Jakuba Cetnarowskiego.

Składam podziękowanie na ręce Henryka Waląga, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, który prowadził cały koncert – powiedział po koncercie Jan Wypasek. – Dziękuję również wszystkim chórzystom, którzy bardzo zaangażowali się w ten piękny koncert, wszystkim słuchaczom i darczyńcom.

Oczywiście wyrażamy nadzieję, iż tradycja śpiewania pieśni pasyjnych i pokutnych przyjmie się w Łużnej na stałe. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania relacji z Przeglądu.