
W łużniańskiej świątyni po raz kolejny zabrzmiały sakralne kompozycje w wykonaniu chóralnym. Prawie dwustu chórzystów zgromadził I Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej, zorganizowany pod hasłem „Adoramus te, Christe”, który odbył się w Niedzielę Palmową.
Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z parafią pw. św. Marcina w Łużnej. Przegląd rozpoczął się o godzinie 16:30. Każdy z chórów wykonał po trzy utwory o tematyce pasyjnej i pokutnej. Wszystkie zespoły prezentowały wysoki poziom. Całość programu w konferansjerskich ryzach trzymał Henryk Waląg, dyrektor GOK-u w Łużnej.
– W dniu dzisiejszym dzięki uprzejmości księdza proboszcza dra Stanisława Kubonia mieliśmy dzisiaj prawdziwą ucztę duchową w kościele parafialnym w Łużnej, a to za sprawą I Przeglądu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – relacjonuje Jan Wypasek, dyrygent Chóru Cantabile, który na Przeglądzie pełnił role gospodarza i wystąpił jako pierwszy. – W Przeglądzie i koncercie wzięło udział kilka zaprzyjaźnionych chórów, m. in. chóry z Gorlic, Lipinek, Bobowej, Szymbarku, Moszczenicy i oczywiście nasz chór z Łużnej.
– Bardzo się cieszymy, że kolejny raz na zaproszenie do naszej parafii przybyło 7 chórów, i że w repertuarze mieli pieśni wielkopostne – komentuje wydarzenie proboszcz łużniańskiej parafii, ks. dr Stanisław Kuboń. – Dla ucha bardzo są miłe kolędy czy jakieś pieśni patriotyczne, a pieśni wielkopostne niosą ze sobą jakieś szczególne przesłanie i pewien nastrój.
Ksiądz proboszcz podzielił się również z naszą redakcją, a co za tym idzie, również z naszymi Czytelnikami, planami na przyszłość Przeglądu pieśni pasyjnej oraz innych.
– Cieszę się, że nasza parafia ubogaciła się dzisiaj przez występ tych chórów. Planujemy, żeby to już był stały termin przeglądów chórów, przynajmniej raz w roku. Sądzę, że – jak Pan Bóg pozwoli – Niedziela Palmowa będzie na stałe wpisana w kalendarz przeglądów chórów, właśnie z pieśniami wielkopostnymi – powiedział. – Ale mam nadzieję, i takie plany już mamy, żeby oprócz tego był jeszcze inny termin do przeglądu chórów z pieśniami tematycznymi. Mamy jeszcze wiele – choćby pieśni eucharystyczne, wielkanocne, maryjne – dodał ks. Stanisław Kuboń.
Koniec Przeglądu obfitował w niespodzianki. Pierwszą z nich był koncert organowy, drugą natomiast wspólne wykonanie, przez wszystkie chóry biorące udział w Przeglądzie, wybranego wcześniej utworu.
– Na zakończenie koncertu wykonaliśmy wspólnie, z wszystkimi chórzystami, a było prawie 200 osób, „Misericordias Domini” Henryka Jana Botora, piękny utwór z akompaniamentem organów. Przy organach zasiadł Jakub Cetnarowski – powiedział Jan Wypasek, który poprowadził w śpiewie wielki Przeglądowy chór.
– Pieśń, która była na końcu, „Misericordias Domini”, to niezmiernie piękne przeżycie. Ponad 200 wykonawców, razem z organami – tylko się cieszyć i radować – dodał ks. proboszcz.
Każdy z zespołów, który wystąpił w ramach Przeglądu, otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa. Po krótkich prezentacjach poszczególnych chórów, zgromadzeni wysłuchali koncertu muzyki organowej w wykonaniu Jakuba Cetnarowskiego.
– Składam podziękowanie na ręce Henryka Waląga, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, który prowadził cały koncert – powiedział po koncercie Jan Wypasek. – Dziękuję również wszystkim chórzystom, którzy bardzo zaangażowali się w ten piękny koncert, wszystkim słuchaczom i darczyńcom.
Oczywiście wyrażamy nadzieję, iż tradycja śpiewania pieśni pasyjnych i pokutnych przyjmie się w Łużnej na stałe. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania relacji z Przeglądu.