Zobacz również: Bobowa24.pl
28 marca 2016 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Kultura, Religia, Szalowa, TV
Rozważania przy Grobie Pańskim z Szalowskim Zespołem Wokalnym (TV)
Rozważania przy Grobie Pańskim z Szalowskim Zespołem Wokalnym (TV)

Czas Triduum Paschalnego obfituje w naszych kościołach w różnorodne formy celebracji. W te trzy ważne dla wierzących w Chrystusa dni przychodziliśmy do świątyni na Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, Liturgię Wielkiego Piątku oraz przynależące do Niedzieli Zmartwychwstania obchody Wigilii Paschalnej wraz z procesją rezurekcyjną.

Ponadto w Wielką Sobotę ma miejsce tradycyjne święcenie pokarmów, ale – co ważniejsze – już od czwartku jest okazja do adoracji Pana Jezusa w ciemnicy, a po piątkowym nabożeństwie i przez całą sobotę – w Grobie. Na taką właśnie wspólną adorację przy Grobie Pańskim zaprosił w piątek do szalowskiej świątyni Szalowski Zespół Wokalny.

Od początku naszego funkcjonowania byliśmy w jakiś sposób związani z szalowskim kościołem – przecież wspólne śpiewanie zaczęliśmy od kolęd – mówi dyrygent Szalowskiego Zespołu Wokalnego, Maria Dziedzic. – Od początku także prowadzimy fragment adoracji podczas wielkopiątkowego czuwania przy Grobie Pana Jezusa – dodaje.

W tym roku SZeW poprowadził modlitwę, w której medytacyjne teksty Pisma Świętego oraz zapiski świętych: Faustyny Kowalskiej i Alfonsa Marii Liguoriego przeplatały się z subtelnie dobranymi kompozycjami pasyjnymi. Nie brakło także momentów ciszy, która zgromadzonym w świątyni pomagała w skupieniu i modlitewnej refleksji.

Program pod względem muzycznym zawierał utwory pasyjne, takie jak „Zawitaj Ukrzyżowany”, „Pamiętaj człowiecze”, „Ty, Któryś za nas na krzyżu umierał” czy skomponowany do melodii J.S. Bacha „Skalisty brzeg Golgoty”. Oprócz tego SZeW zaśpiewał kilka znanych kanonów z Taize, a także ­– ponieważ Wielki Piątek jest pierwszym dniem Nowenny przed Świętem Miłosierdzia – opracowaną na 4 głosy „Litanię do Miłosierdzia Bożego”, którą szalowscy wierni mogli już usłyszeć podczas peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Siostry Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II w Szalowej. Uważne oko wychwyciło, że zespół wystąpił w nieco zmienionym składzie.

SZeW przez cały czas istnienia ewoluuje, również w kwestii składu personalnego. Postanowiliśmy, że na te wielkopiątkowe adoracje będziemy zapraszali wszystkie osoby, które śpiewały w zespole. Byli więc z nami dzisiaj Ola Paluch, Jarek Sorota i Szczepan Sorota, a ponieważ śpiewający w SZeWie panowie z Sękowej i Kamionki Wielkiej służyli talentem w swoich parafiach, śpiewaliśmy dokładnie w składzie 10-osobowym. Myślę, że dla wszystkich nas było to bardzo miłe doświadczenie – komentuje Maria Dziedzic.

Zasięgając przy okazji rozmowy informacji na temat planów Szalowskiego Zespołu Wokalnego dowiedzieliśmy się, że na najbliższe miesiące szykują się co najmniej dwie inicjatywy związane z Szalową. Po szczegóły zostaliśmy odesłani na profil Facebook’owy SZeWu, gdzie i Państwa zapraszamy.

Poniżej materiał zarejestrowany podczas piątkowej adoracji przy Grobie Pańskim w Szalowej. Zapraszamy!

fot. Mateusz Książkiewicz