Zobacz również: Bobowa24.pl
15 listopada 2018 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, TV, Uroczystości
Gmina Łużna uczciła 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę (TV)
Gmina Łużna uczciła 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę (TV)

W niedzielę, 11-go listopada br. w gminie Łużna zorganizowano uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Ze względu na przypadający w tym dniu odpust ku czci św. Marcina – patrona kościoła w Łużnej, uroczystość została podzielona na dwie części.

O godzinie 11, w kościele w Łużnej została odprawiona uroczysta suma odpustowa połączona z Mszą Świętą w intencji ojczyzny oraz pomyślności Gminy Łużna. Udział w niej wzięły poczty sztandarowe z terenu gminy Łużna, strażacy, młodzież, dzieci a także wójt elekt Mariusz Tarsa oraz radni obecnej jak i przyszłej kadencji.

Następnie o godzinie 16:30 również w murach łużniańskiej świątyni odbyło się niezwykłe Oratorium Niepodległa, do którego muzykę skomponował wybitny kompozytor Dominik Lasota, tekst natomiast opracowała Zofia Rząca, mieszkanka Łużnej. Wykonawcami utworów był chór Cantabile z Łużnej, soliści oraz orkiestra, zaś dyrygentem Jan Wypasek. Wprowadzenie historyczne oraz narrację pomiędzy utworami zapewnił Henryk Waląg, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej.

Wśród licznie zebranej publiczności, która przybyła nie tylko z ternu gminy Łużna ale nawet powiatu gorlickiego i sądeckiego obecni byli także goście w osobach m.in. Barbary Bartuś – poseł na Sejm RP, Jadwigi Wójtowicz – radnej Sejmiku Województwa Małopolskiego kadencji 2018-2023, Mirosława Waląga – radnego Powiatu Gorlickiego kadencji 2018-2023, Mariusza Tarsy wójta elekta Gminy Łużna, radnych gminy Łużna obecnej jak i przyszłej kadencji. Wśród publiczności pojawił się również Dominik Lasota kompozytor Oratorium oraz Zofia Rząca, autorka tekstów.

– Jestem wzruszony – powiedział tuż po koncercie, Mariusz Tarsa wójt elekt Gminy Łużna. – To, co przeżyliśmy podczas Oratorium Niepodległa, jest godne 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tak naprawdę świętowaliśmy cały dzień. O godzinie 11 w świątyni pw. Św. Marcina w Łużnej została odprawiona Msza Święta patriotyczna z udziałem pocztów sztandarowych, z udziałem młodzieży. Bardzo serdecznie dziękuje właśnie dzieciom, młodzieży, pocztom sztandarowym, strażakom, wszystkim, którzy przyczynili się do tak doniosłego świętowania poprzez Eucharystię. Bardzo serdecznie dziękujemy księdzu dziekanowi dr Stanisławowi Kuboniowi za to, że zgodził się, aby ta Msza nosiła podwójny charakter, odpustowy, jak i państwowy. Już wieczorem, świętowaliśmy podczas pięknego i podniosłego Oratorium Niepodległa, którego kompozytorem jest pan Dominik Lasota, zaś autorką tekstu łużnianka pani Zofia Rząca. Tekst oraz muzyka wspaniale się wypełniły, tworząc niepowtarzalną całość. Przeżycie godne stulecia, przeżycie, które zapamiętamy wszyscy jako mieszkańcy. Serdecznie wszystkim dziękuję, a w sposób szczególny panu Janowi Wypaskowi, który jest ojcem tego dzieła i prowadził chór, solistów oraz orkiestrę. Dziękuję także panu dyrektorowi Henrykowi Walągowi oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tego dzieła.

Należy dodać, że utwory wykonane podczas Oratorium Niepodległa w Łużnej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej, której sponsorem jest P.P.H. Libropol z Siedlisk.

fot. Ł.Kieroński / M.Książkiewicz