Zobacz również: Bobowa24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
27 kwietnia 2020 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Inwestycje, Łużna
W centrum Łużnej, tuż obok szkoły stanie radar!
W centrum Łużnej, tuż obok szkoły stanie radar!

W ramach zadania „Remont drogi gminnej” w miejscowości Łużna – Centrum nieopodal szkoły podstawowej zostanie umiejscowiony radar wyświetlający prędkość poruszających się samochodów. Zadanie o wartości kosztorysowej ponad miliona złotych zostanie zrealizowane jeszcze w tym roku.

Samorząd gminy Łużna z powodzeniem aplikował o środki finansowe w ramach rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych. Dofinansowaniem objęte zostało zadanie pn. „Remont drogi gminnej ” Łużna – Centrum” 270770K odcinek I w km 0+009,00 – 0+406,00; odcinek II(sięgacz) 0+000,00 – 0+053,00 w miejscowości Łużna -Gmina Łużna.”. Wartość kosztorysowa zadania to 1 012 700,00 zł, natomiast kwota dofinansowania 708 890,00 zł.

W zakresie prac znajdzie się nie tylko wymiana nawierzchni bitumicznej ale również wymiana kanalizacji deszczowej oraz elementów ulicznych (krawężniki, obrzeża). Uzupełnione zostanie oznakowanie pionowe i poziomie, wykonane zostaną przejścia dla pieszych wraz z oświetleniem. Dla podniesienia bezpieczeństwa przy szkole zainstalowany zostanie radar prędkości, który będzie przypominał kierowcom o ograniczeniu. W przypadku złamania przepisów wyświetlacz wskaże grożące konsekwencje (wysokości mandatu oraz punkty karne). Podobne wyświetlacze sprawdzają się m.in. na północnej obwodnicy Gorlic (ul. Sikorskiego i Wincentego Pola).

Łącznie odnowiona oraz przebudowana zostanie droga na długości 460 metrów, od zjazdu z drogi wojewódzkiej przy Zespole Szkół Nr 1 w Łużnej do mostu obok Urzędu Gminy (wraz z nawierzchnią na moście) oraz do mostu koło Mleczarni.

– Droga gminna prowadząca do centrum miejscowości z drogi wojewódzkiej a przebiegająca pod szkoła to swoista „wizytówka” – mówi Mariusz Tarsa, wójt Gminy Łużna. – To właśnie tą drogą najczęściej jeżdżą turyści zmierzający na Wzgórze Pustki a tym samym Cmentarz Wojenny nr 123 w Łużnej. Spory ruch jest także w okolicach szkoły, gdzie od kilku miesięcy funkcjonuje także żłobek. Ze względu na epidemię, miejsca te opustoszały, jednak gdy tylko ten trudny czas minie żłobek ale i przedszkole zostaną powiększone. Ruch pieszych zwiększył się również w chwili gdy kilka kursów lokalnej firmy przewozowej zjeżdżają z drogi wojewódzkiej by podróżni wysiedli nieopodal budynku Urzędu Gminy. Te wszystkie czynniki, ale także parametry techniczne drogi wpłynęły na naszą decyzję o zgłoszeniu remontu tego odcinka: od mostu przy centrum handlowym aż do drogi wojewódzkiej wraz z odnogą w kierunku mleczarni. Należy bowiem wiedzieć, że do Funduszu Dróg Samorządowych można było zgłaszać zadania – drogi o odpowiednich parametrach. Nie ukrywam, że bardzo cieszę iż udało nam się uzyskać dofinansowanie zewnętrzne na realizację tej inwestycji, która znacznie poprawi bezpieczeństwo pieszych ale i użytkowników drogi. Radość jest tym większa, że jako jeden z nielicznych samorządów otrzymaliśmy aż 70% dofinansowania. To spory zastrzyk środków dla gminnego budżetu. Serdecznie dziękujemy Ministrowi Infrastruktury oraz Wojewodzie Małopolskiemu, że w tym trudnym czasie zdołano wygospodarować środki na niezwykle ważne dla lokalnych samorządów przedsięwzięcia drogowe.

93941928_2944360092315010_4036454696217477120_o

Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie drogi. Warto dodać, że w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na dofinansowanie inwestycji realizowanych na drogach lokalnych w województwie małopolskim w ramach naboru wniosków na 2020 roku przeznaczono kwotę 202,5 mln zł. Pozwoli to na wykonanie prac na 214 kilometrach małopolskich dróg. Wsparcie uzyskało 170 zadań, w tym 42 na drogach powiatowych i 128 na drogach gminnych.