Zobacz również: Bobowa24.pl
Biuro Rachunkowe, Ubezpieczenia
16 sierpnia 2021 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Gmina Łużna, Kultura
Barwnie, wesoło i tradycyjnie. Dożynki Gminy Łużna 2021 już za nami!
Barwnie, wesoło i tradycyjnie. Dożynki Gminy Łużna 2021 już za nami!

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa samorząd Gminy Łużna na czele z wójtem Mariuszem Tarsą oraz Towarzystwo Teatru, Orkiestry i Chóru Włościańskiego w Łużnej przygotowało gminne dożynki. Odbyły się one w minioną niedzielę, 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny potocznie nazywane Świętem Matki Boskiej Zielnej.

Zgodnie z naszą kulturą i tradycją Matka Boska wspominana 15 sierpnia, jest patronką ziół, kwiatów, owoców i zbóż. Nie jest to jednak jedyne święto tego dnia. Obchodzimy wtedy również Święto Wojska Polskiego, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920. Od wielu lat, święto państwowe łączone jest chętnie ze świętem liturgicznym. Patriotyzm i wiara to cnoty bliskie nam wszystkim.

Dożynki dla mieszkańców, gości i rolników w Gminie Łużna już po raz drugi przygotowano na placu pomiędzy Gminnym Ośrodkiem Kultury a budynkiem poczty. Zgodnie z wieloletnią tradycją gminne świętowanie rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Św. Marcina, w której udział wzięli nie tylko mieszkańcy, zaproszeni goście, ale także liczne przybyłe delegacje pocztów sztandarowych: wśród nich reprezentacje jednostek OSP z terenu Gminy Łużna a także Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Po poświęceniu wiązanek z kwiatów i ziół przez nowego proboszcza parafii Łużna ks. dr Stanisława Bilskiegozebrani przeszli w pięknym korowodzie na plac przy budynku Poczty. Przybyłych mieszkańców, gości oraz przede wszystkim rolników powitał Mariusz Tarsa wójt Gminy Łużna. Po otwarciu dożynek przez gospodarza Gminy, scenkę obrzędową związaną z dożynkowymi zwyczajami pt. „Juzyna” przedstawiło Koło Kobiet „Łużnianka”. Dzięki niej starsi mogli sobie przypomnieć jak to dawniej bywało a młodsi poznać lokalne zwyczaje. Następnie na scenie zaprezentowały się grupy dożynkowe z poszczególnych sołectw wręczając zasłużonym gościom oraz rolnikom tradycyjne chleby oraz kołacze.

Swoją obecnością dożynki gminne 2021 w Łużnej zaszczycili Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, Poseł na Sejm RP Jan Duda, wicestarosta gorlicki Stanisław Kaszyk oraz księża z terenu Gminy Łużna.

Podczas wydarzenia nie zabrakło takich atrakcji jak przejażdżek traktorem marki URSUS, dmuchańców i animacji dla najmłodszych, poczęstunku przygotowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich, stoiska z lokalnymi produktami Spółdzielni Mleczarskiej Łużna,

pieczonego wieprza, stoisk z małą gastronomią i wielu innych. Chętni mogli skorzystać z namiotu szczepionkowego oraz stoiska, na którym można było dokonać spisu w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań.

Prezentacje wieńców dożynkowych zwieńczyły występy zespołów regionalnych i muzycznych, po których do integracyjnej potańcówki zaprosił wszystkich zespół „AWANS”.

Wydarzenie było częścią projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

fot. J. Kieroński