Zobacz również: Bobowa24.pl
14 marca 2024 || Kinga Gruca || W kategorii: Gmina Łużna, Społeczeństwo, Szalowa
Szalowianin Jakub Bryła współtwórcą e-myszki!
Szalowianin Jakub Bryła współtwórcą e-myszki!

Jak co roku w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu odbył się Piknik Naukowy na, którym uczniowie mogli zaprezentować stworzone przez siebie nowoczesne technologie. W jednej z grup znalazł się szalowianin, Jakub Bryła, który wraz ze swoimi kolegami stworzył e-myszkę, która umożliwi sprawniejsze korzystanie z urządzeń.

Piknik Naukowy w Zespole Szkół Elektryczno – Mechanicznych z w Nowym Sączu został zorganizowany już po raz 12. Uczniowie mogli zgłosić swoje prace w 3 różnych kategoriach, w tym: elektronika i mechatronika, informatyka oraz ochrona środowiska. Chęć wzięcia udziału w konkursie wyraził również szalowianin Jakub Bryła, który na tę okazję wraz z kolegami przygotował specjalne urządzenie, E-myszkę. To nowoczesne rozwiązanie dla wszystkich, którzy na co dzień używają myszy komputerowej.

Z dumą możemy mówić, że nagroda Grand Prix Pikniku Naukowego 2024 trafiła do twórców e-myszki, którzy skonstruowali rękawicę, działającą zupełnie jak mysz komputerowa. Drużyna zyskała również nagrodę publiczności, zwyciężając także w swojej kategorii – elektronika i mechatronika. 

Postanowiliśmy zapytać naszego mieszkańca, jak wyglądała praca nad tym urządzeniem.

Czym jest e-myszka?

To urządzenie, które wykonuje zadanie zwykłej myszy komputerowej, jednak nie potrzebujemy do niej żadnego „podłoża”, ponieważ operujemy nią za pomocą ruchów ręki w powietrzu. Całość ma formę rękawicy, jednak tylko z palcem wskazującym i środkowym, a bateria i moduł bluetooth znajdują się na nadgarstku.

Kto wpadł na pomysł stworzenia takiego „wynalazku”?

-Na pomysł zrobienia e-myszki wpadł Kamil, gdy zobaczył działanie gogli VR skonstruowanych przez Apple, które umożliwiają sterowanie samymi ruchami ręki. Podzielił się tym pomysłem ze mną i Kubą i wspólnie dopracowaliśmy szczegóły. O zdanie spytaliśmy również bardziej doświadczonego kolegi Dawida, który pomógł nam w wyborze modułów.

Jak długo trwa proces tworzenia e-myszki?

-Prototyp mieliśmy gotowy już w styczniu, jednak było przy nim jeszcze dużo rzeczy do dopracowania. Pełną parą ruszyliśmy po feriach, a więc pod koniec lutego, gdy mieliśmy już wszystkie potrzebne elementy. Spotkaliśmy się u Kuby, żeby złożyć wszystko w całość, a potem projekt trafił do mnie, bo ja zajmowałem się zaprogramowaniem e-myszki. Sporą część pracy robiłem w internacie, w tym też bieżące naprawy w szkolnej pracowni, co umożliwił mi jeden z nauczycieli „Elektryka”. W międzyczasie stworzyłem, jak to nazywamy „rękawicę”, a więc kilka elementów z materiału, które umożliwiały zamocowanie całości na dłoni.

Czy to już finalna wersja waszego dzieła?

-Jest to rozwiązanie tymczasowe, bo już pracujemy nad poprawą wyglądu e-myszki. Przede wszystkim chcemy, żeby bardziej przypominało to rękawiczkę, co umożliwi szybkie zakładanie i ściąganie urządzenia, oraz żeby przewody i moduły nie były „na wierzchu”. Jednak aktualnie pracujemy nad przygotowaniem dokumentacji e-myszki do Olimpiady Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice, w której bierzemy udział.

Chłopakom życzymy wielu sukcesów i kolejnych wielkich odkryć. Serdeczne gratulacje!

Źródło fot: archiwum Jakuba Bryły oraz nowy-sacz.eska.pl.