Zobacz również: Bobowa24.pl
Kianto Velux okna Łużna
Internet Światłowodowy Łużna, Szalowa, Wola Łużańska
9 czerwca 2014 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Pożar, Straż pożarna, Szalowa
Pożar w Szalowej, kilkadzisiąt tysięcy strat
Pożar w Szalowej, kilkadzisiąt tysięcy strat

Wczoraj wieczorem doszło do pożaru w budynku mieszkalnym w miejscowości Szalowa. Ogień, który rozprzestrzeniał się od kotłowni budynku spowodował kilkadziesiąt tysięcy strat. Dzięki szybkiej akcji podjętej przez OSP Szalowa uratowano dom oraz wyposażenie przed większymi zniszczeniami.

– O godzinie 19.38 został zgłoszony pożar budynku mieszkalnego w części garażowej – mówi asp. sztab. Kluk Krzysztof dowódca II zmiany, koordynator działań ratowniczych w Szalowej. Na miejsce zdarzenia zostały natychmiast zadysponowane dwa samochody JRG Gorlice oraz dwie jednostki OSP Łużna i Szalowa, które były pierwsze na miejscu. Działania strażaków polegały na podaniu prądu wody do pomieszczenia garażowego w którym wybuchł pożar, musieli także wyłamać bramy oraz drzwi wejściowe ponieważ właściciel nie był w stanie sam tego zrobić. Podano dwa prądy wody które ugasiły ogień. Ze względu na bardzo duże zadymienie, strażacy musieli działać w aparatach ochrony dróg oddechowych. Gdy przyjechała jednostka z Gorlic dalsze zadania polegały na sprawdzeniu czy w górnych kondygnacjach nie znajdują się jeszcze osoby oraz na oddymieniu oraz przewietrzeniu budynku. Poszkodowana została jedna osoba, która paliła w piecu i z tego powodu wybuchł pożar. Miała poparzoną dłoń i została jej udzielona pomoc przez zespół Pogotowia Ratunkowego. Straty są spore ponieważ właściciel był w trakcie remontu, a prace znajdowały się już na finiszu. Spalił się cały garaż wewnętrznie, sprzęt gospodarczy, część materiałów budowlanych. Stopiła się także część co dopiero wykonanej elewacji, brama garażowa, drzwi. Wstępnie straty te oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

W akcji ratunkowo-gaśniczej brało udział 30 strażaków: 12 druhów OSP Szalowa, 12 druhów z OSP Łużna oraz 6 zawodowych strażaków JRG PSP Gorlice.