Zobacz również: Bobowa24.pl
7 lutego 2015 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Inwestycje, Urząd Gminy, Łużna
Urząd Gminy, zamiast limuzyny zakupili minivana…
Urząd Gminy, zamiast limuzyny zakupili minivana…

W połowie stycznia Urząd Gminy w Łużnej wzbogacił się o nowy pojazd, tym razem samochód osobowy (typu minivan). Zgodnie z zarządzeniem Wójta komisja konkursowa zebrała oferty spełniające określone wymagania i przedstawiła rozwiązanie, którym okazała się być 7-osobowa Toyota Verso za kwotę ok. 83 tysiące złotych.

Jeszcze zeszłego roku podczas słynnej już uchwały Rady Gminy Łużna ustalającej pensje wójta na niższym niż w poprzedniej kadencji poziomie padło oświadczenie wójta, że skoro obniża mu się wynagrodzenie radni będą musieli mu zapewnić kierowcę i samochód służbowy. Jako urzędnik wykonujący najwyższą funkcję w gminie, pokonując sporo kilometrów, narażony jest na liczne drogowe niebezpieczeństwa, płacenie mandatów oraz ubezpieczenia obejmującego ochronę AUTOCASCO w swoim prywatnym samochodzie. Niższa pensja miała tego nie rekompensować dlatego oświadczył radnym, że niezbędny jest mu kierowca oraz pojazd służbowy. Radni przystali na propozycję zakupu samochodu ale bez kierowcy, przeznaczając w tegorocznym budżecie kwotę 60 tysięcy złotych na ten cel. Za kulisami mówiono, że jest to kwota wystarczająca na zakup np. Skody Octavii, która prezentuje się całkiem dobrze. Mimo to, wójt przeznaczył kolejne 25 tysięcy złotych z rezerwy gminy na powiększenie kwoty za jaką można było kupić samochód. Jak wiemy z zarządzenia wójta nowy nabytek ma minimum 1800cm3 oraz minimum 140KM. Kolor ciemnostalowy metalic.

– Gmina posiadała dwa samochody, których wiek przekraczał 10 lat wiec w pewnym sensie eksploatacja dalsza zagrażała bezpieczeństwu dla użytkowników dróg jak również dla osób z nich korzystających i przewożonych – mówi Kazimierz Krok wójt gminy Łużna. Jeden z tych samochodów trafi na sprzedaż a wręcz pewnie na złom a drugi zostanie przekazany obsłudze komunalnej celem wykonywania zadań własnych. Natomiast zakupiona Toyota Verso jest samochodem nowym zakupiony dla celów służbowych. Nie ukrywam, że w dalszych wyjazdach będę korzystał sam osobiście oprócz tego będzie dostępy na prośby dyrektorów szkół. Samochód zarejestrowany jest na 7 osób a to zdecydowało o jego zakupie ponieważ jeśli chodzi o przewóz młodzieży może on spokojnie tyle osób pomieścić. Jeśli chodzi o warunki dla dorosłych na tych dwóch ostatnich miejsach nie są za wygodne. Szukałem samochodu dobrego, nie limuzyny bo nie chodziło mi prezentować gminę nie wiadomo jak tylko po prostu funkcjonalnego dla gminy dlatego jest to minivan. Koszt zakupu wynegocjowanego w cenie brutto jest to 83 600 zł wraz z kompletem kół zimowych.

Zapytaliśmy wójta czy gmina będzie mogła odzyskać podatek VAT: – I tak i nie. Tego podatku jest niewiele, jak wyliczyliśmy ok. 16 tysięcy. Jeśli byśmy udostępniali go na wynajem osobom postronnym nie związanym z gminą to wówczas moglibyśmy ustalić stawkę kilometrową lub godzinową i złożyć wniosek o odliczenie VATu. A jeśli minivan będzie wykorzystywany tylko do zadań czy na potrzeby urzędu i jednostek organizacyjnych to zgodnie z ustawą tego VATu nie można odliczyć.

Rozwiązanie z zakupem samochodu służbowego wydaje się być trafione, bowiem tylko w zeszłym roku (2014) wójt gminy Łużna przeznaczył na podróże krajowe kwotę 12 043,42 zł. A samochód będzie służył dobrych kilka lat, Toyota to lider niezawodności…