Zobacz również: Bobowa24.pl
Internet Światłowodowy Łużna, Szalowa, Wola Łużańska
7 kwietnia 2015 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Straż pożarna, Szalowa
Pożar sadzy w kominie a straty na 20 tysięcy złotych…
Pożar sadzy w kominie a straty na 20 tysięcy złotych…

Wczoraj (06.04.br) późnym wieczorem w Szalowej doszło do pożaru sadzy w kominie domu drewnianego, jednorodzinnego. Na miejsce zadysponowano kilkunastu strażaków z 3 zastępów: dwa JRG z PSP Gorlice oraz OSP Szalowa. Działania trwały prawie trzy godziny.

– Wczoraj o godzinie 22:40 otrzymaliśmy zgłoszenie o zdarzeniu w Szalowej – mówi Dariusz Surmacz, rzecznik prasowy PSP Gorlice. Po przyjeździe strażaków na miejsce stwierdzono pożar sadzy w kominie, OSP Szalowa prowadziła działania gaśnicze podając jeden prąd wody w natarciu na strych oraz powałę budynku. Działania kolejnych zastępów polegały na podaniu drugiego prądu wody w natarciu na żarzącą się powałę oraz oświetlenie terenu. Ze względu na duże zadymienie wewnątrz budynku niezbędne okazały się aparaty ochrony górnych dróg oddechowych. Ogień z komina zdążył zająć powałę dlatego przy pomocy pilarki wycięto fragmenty i wyniesiono. Pion komina oraz przyległe ściany sprawdzono dokładnie kamerą termowizyjną, aby nie doszło do ponownego pożaru. Budynek przewietrzono oraz przekazano właścicielowi będącemu na miejscu.  Zniszczeniu uległa ściana wewnętrzna łazienki, kuchni, część powały oraz strych. Straty ogółem oszacowano na 20 tysięcy złotych, natomiast wartość uratowanego mienia to około 200 tysięcy.

Oby zdarzenie to było przestrogą dla innych mieszkańców bowiem z powodu zaniedbań związanych z czyszczeniem komina tylko w okresie świątecznym strażacy interweniowali trzy razy, a od początku roku interwencji z tym związanych było kilkadziesiąt. Warto zwrócić uwagę na to by przewód kominowy był drożny, a uchroni nas to przez niepotrzebnymi kosztami.