Zobacz również: Bobowa24.pl
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
PWSZ oferta edukacyjna
24 stycznia 2016 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Pożar, Straż pożarna, Szalowa
Nocny pożar sadzy w kominie. Straż apeluje!
Nocny pożar sadzy w kominie. Straż apeluje!

Kilkadziesiąt minut po północy, 21 stycznia br. strażacy OSP Szalowa oraz zastęp JRG PSP w Gorlicach zostali zadysponowani do pożaru sadzy w kominie domu jednorodzinnego, znajdującego się w Szalowej.

– Zgłoszenie otrzymaliśmy o godzinie 1:04 – mówi mł. bryg. Dariusz Surmacz oficer prasowy KP PSP w Gorlicach. – Działania trwały godzinę czterdzieści pięć minut, wzięło w nich udział dwa zastępy, 8 strażaków. Przyczyną zdarzenia było zapalenie się sadzy w kominie, ogniem objęte były także składowane w pobliżu pieca drewno i węgiel. Nasz działania polegały na wprowadzeniu prądu proszku do przewodu kominowego i ugaszeniu płonącej sadzy. Usunęliśmy także sadze poza budynek mieszkalny. Przewietrzyliśmy także pomieszczenia i sprawdziliśmy je pod kątem obecności tlenku węgla. Strażacy skontrolowali również przewód kominowy kamerą termowizyjną. Straty oszacowano wstępnie na 9 tysięcy złotych. 

Na miejscu zdarzenia obecna była także policja. Strażacy apelują do wszystkich właścicieli budynków o regularne wykonywanie przeglądów komina przez kominiarza, co może uchronić nas od sporych kosztów. Tylko od 1 stycznia 2016 roku ratownicy Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach interweniowali przy 6 zdarzeniach związanych z pożarem sadzy w kominie.