Zobacz również: Bobowa24.pl
17 czerwca 2024 || Kinga Gruca || W kategorii: Koncerty, Region, Łużna
„Jest w orkiestrach dętych jakaś siła”! Pierwszy Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych- Łużna 2024
„Jest w orkiestrach dętych jakaś siła”! Pierwszy Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych- Łużna 2024

Łączy ich wspólna pasja i radość z muzyki! Pierwszy Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych- Łużna 2024, to niezwykłe przedsięwzięcie zorganizowane przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej, wraz z Zarządem Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach. Było to prawdziwe święto muzyków. 150 artystów zagościło na scenie przy GOK-u w Łużnej, aby zaprezentować swoje umiejętności przybyłej publice.

Pierwszy Powiatowy Przegląd Orkiestr-Łużna 2024 z pewnością zapadnie w pamięci wszystkim uczestnikom. Nie jest to związane z kapryśną pogodą, jaka towarzyszyła tego dnia, lecz z pięknymi dźwiękami przeróżnych instrumentów, które przegoniły burzowe chmury. Nie zabrakło takich utworów jak: POLKA PARTY – w arr. Paul Murtha, CAPITAN SHEPHERD’S QUICK STEP – w arr. jednego z członków orkiestry działającej przy OSP Siedliska- Adriana Górskiego, Crazy Train – Johnniego Vinsona, a także Happy Marching, Serduszko Puka i Tijuana Taxi. 

Organizatorami wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej oraz Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach.

Na scenie plenerowej mieszczącej się przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej, zaprezentowało się sześć Orkiestr Dętych z Powiatu Gorlickiego, co stanowi stuprocentową frekwencję. Prawie 150 muzyków przyjechało do Łużnej, aby na instrumentach dętych drewnianych, blaszanych, perkusji zagrać utwory marszowe i rozrywkowe. Na koniec wszystkie orkiestry pod batutą Jana Wypaska, dyrygenta i gospodarza przeglądu zagrali utwór „Pochód”.

Wśród przybyłych muzyków znaleźli się: Orkiestra Dęta przy OSP Bobowa, Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Brunar, Orkiestra Dęta OSP w Dominikowicach, Orkiestra Dęta z Łużnej, Orkiestra Dęta przy OSP w Siedliskach oraz Orkiestra Dęta z Szalowej.

Wydarzenie rozpoczęło się od meldunku gotowości złożonego przez Komendanta Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Łużnej dh Józefa Bogusz. Meldunek ten odbrał Członek Honorowy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej województwa małopolskiego dh Eugeniusz Stukus.

Podczas wydarzenia obecni byli m.in. Krzysztof Kosiba- Członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Eugeniusz Stukus – Członek Honorowy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, mł. bryg. Piotr Ostrowski – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP, Jadwiga Wójtowicz- Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, asp. Rafał Irzyk – Kierownik Posterunku Policji w Łużnej, Marcin Krzemiński- Wicestarosta Powiatu Gorlickiego, Mariusz Tarsa – Wójt Gminy Łużna wraz z radnymi gminy Łużna, Marcin Wąs – Burmistrz Miasta i Gminy Bobowa, Ewa Garbowska-Góra – Wójt Gminy Uście Gorlickie, Jan Przybylski – Wójt Gminy Gorlice, Krzysztof Tybor – Komendant Straży Miejskiej w Urzędu Miasta w Gorlicach, Członkowie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, Prezesi i Komendanci Miejsko – Gminnych i Gminnych Związków OSP RP, a także Prezesi i Naczelnicy Ochotniczych Straży Pożarnych.

Na zakończenie przeglądu kapelmistrzom orkiestr dętych działających na terenie Powiatu Gorlickiego wręczono okolicznościowe statuetki i dyplomy.

-Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim sześciu orkiestrom z terenu Powiatu Gorlickiego za przyjęcie naszego zaproszenia i wzięcie udziału w Pierwszym Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych. Piękno instrumentów zagościło w pochmurną niedzielę na plac przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łużnej. Mimo tego, że na końcu naszego wydarzenia złapał nas deszcz, to atmosfera do samego końca była pełna radości, uśmiechów, a przede wszystkim pasji do muzyki. Dziękujemy wszystkim muzykom za ich zaangażowanie i wspaniałe występy. Mamy nadzieję, że Pierwszy Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych stanie się początkiem pięknej tradycji, którą będziemy kontynuować w kolejnych latach- mówi Karolina Szymczyk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej.

-Po raz pierwszy w historii udało się zebrać w jednym miejscu i czasie wszystkie orkiestry dęte z całego powiatu gorlickiego, na wspólnym powiatowym przeglądzie. Moja radość jest tym większa, że połowa orkiestr dętych w powiecie ma w swojej nazwie przymiotnik „przy Ochotniczej Straży Pożarnej”. Duma rozpiera mnie dlatego, że wszystkie te orkiestry, niezależnie od nazwy, związane są bezpośrednio ze strażakami i Ochotniczymi Strażami Pożarnymi- mówi Przemysław Wszołek, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gorlicach.

Fot. Kinga Gruca, Miłosz Jerzak