Zobacz również: Bobowa24.pl
4 stycznia 2015 || Mateusz Książkiewicz || W kategorii: Bieśnik, Edukacja, Szalowa
Magurski Park Narodowy docenił uczniów z Bieśnika i Szalowej (TV)
Magurski Park Narodowy docenił uczniów z Bieśnika i Szalowej (TV)

We czwartek 11 grudnia 2014 roku w siedzibie Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego oraz fotograficznego zatytułowanego: „Zielnik Beskidzki”. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie szkół z Bieśnika oraz Szalowej.

– Wzorem lat ubiegłych uczniowie Szkoły Podstawowej w Bieśniku i Zespołu Szkół w Szalowej wzięli udział w konkursie plastycznym i fotograficznym organizowanym przez Magurski Park Narodowy w Krempnej – mówi Lucyna Jamer-Książkiewicz, nauczycielka plastyki pod którego kierunkiem powstały prace.  – IX edycja konkursu  przebiegała pod hasłem „Zielnik Beskidzki” i zachęcała wszystkich uczestników do przyjrzenia się niezwykłej różnorodności świata roślin. Uczniowie wykorzystując bogactwo plastycznego warsztatu, umiejętność wnikliwej obserwacji oraz wiedzę przyrodniczą stworzyli ciekawe prace plastyczno-fotograficzne.

Na uroczystość otwarcia wystawy prac konkursowych oraz wręczenia nagród przybyło kilkanaście szkół i około setki uczniów. Po oficjalnym powitaniu, zastępca dyrektora MPN dr Jacek Borek przystąpił do rozdania nagród i tak: pierwsze miejsce zdobył Jakub Bryła z klasy III SP Szalowa. Wyróżnienia: Martyna Gębarowska, Karol Zwierzyński, i Gabriela Turska. Na wystawę zakwalifikowano prace uczniów: Dariusza Kafla, Pawła Ciwińskiego, Kamili Wojtas, Oliwii Kostrzewy, Aleksandry Matusik, Krzysztofa Dyndy, Oliwii Mól, Anety Węgrzyn, Łucji Gawlik, Aleksandry Gurbowicz.

Ze szkoły w Bieśniku wyróżnienie zdobył Tomasz Prusak z klasy III, a na wystawę zakwalifikowały się prace Patrycji Marszał, Katarzyny Grębli, Gabrieli Wojtas, Zuzanny Bożek, Fabiana Jakubiaka, Krzysztofa Kowalskiego, Kacpra Abrama

Do konkursu fotograficznego przystąpiło 10 uczniów gimnazjum w Szalowej. Zdjęcia pięciorga  znalazły się na wystawie pokonkursowej. Były to prace; Gabrieli Abram, Patrycji Duszy, Gabrieli Kozioł, Judyty Dziedzic i Piotra Turskiego.

– Konkursy plastyczne i fotograficzne w Magurskim Parku Narodowym organizujemy już od dziesięciu lat – powiedział naszemu portalowi Jacek Borek, z-ca dyrektora MPN. – Konkursy zawsze w tematyce są związane z górami. Czy to są rośliny, czy to są zwierzęta, ale to musi zahaczać o góry. Jeśli chodzi o cel takiego konkursu, celem jest na pewno edukacja przyrodnicza, bo przez to, że młodzież poznaje piękną przyrodę, poznaje gatunki roślin, poznaje gatunki zwierząt, również edukuje się przyrodniczo i później łatwiej jest zrozumieć, że te właśnie gatunki roślin, zwierząt trzeba po prostu chronić. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku nawet mieliśmy gości ze Słowacji pierwszy raz. W przypadku konkursu plastycznego wpłynęło 344 prace i 37 szkół wzięło udział w konkursie plastycznym, natomiast w konkursie fotograficznym wzięło udział 21 szkół i to było około 170 prac. Tematem w tym roku był dziennik beskidzki, a więc rośliny szeroko rozumiane z naszych Beskidów.

– Mam pod opieką zorganizowanie konkursu, ale to jest praca bardzo zespołowa, bo żeby ten konkurs mógł się odbyć pracuje na to cały zespół do spraw edukacji – dodaje Urszula Olchawa, koordynator konkursu, pracownik MPN. – Wszyscy mamy tutaj co robić, z roku na rok jest bardzo dużo prac. Musimy je tutaj przyjąć, zachęcić by je nadesłano. Próbujemy wymyślać nowe tematy, by były ciekawe i różnorodne. Gdy otrzymamy prace musimy je opisać, później zorganizować ocenę. Chciałabym właśnie tutaj podkreślić, że to jest nasza praca zespołowa. Jest przy tym troszeczkę zachodu, ale bardzo nas cieszy, że możemy takie działania organizować, bo one sprzyjają temu, że ludzie się spotykają, są blisko przyrody.

Jednym z końcowych punktów wizyty w Krempnej było spotkanie z Pawłem Czajkowiczem – pracownikiem Magurskiego PN z Zespołu ds. Ochrony Przyrody – który opowiedział o pracy zespołu. Prezentacja zawierała wiele ciekawostek- pokaz filmów z fotopułapek, informacji dotyczących monitoringu dużych ssaków.  Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili również muzeum MPN.

fot. Grzegorz Książkiewicz/Michał Niemaszyk