System Dokumenty Zastrzeżone został stworzony dla ochrony osób, które utraciły swoje dokumenty tożsamości (dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy i wiele innych, w tym także karty płatnicze i dowody rejestracyjne).
Każdego dnia zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym dokumentem! Tylko w 2008 r. Policja zanotowała ponad 19 tysięcy przypadków posługiwania się dokumentami innej osoby i ponad 30 tysięcy przypadków podrabiania dokumentów tożsamości.
Wyłudzanie kredytów, zakładanie fikcyjnych firm, wynajem nieruchomości w celu kradzieży wyposażenia czy nielegalnego podnajmu, oszustwa w hotelach albo kradzieże wypożyczanych samochodów to tylko kilka przykładów z możliwych sposobów wykorzystania kradzionych czy zagubionych dokumentów tożsamości! Wszystko to odbywa się w imieniu niewinnej osoby, która często dopiero po wielu miesiącach, czy nawet latach dowiaduje się o tym np. poprzez wezwanie do zapłaty, czy wezwanie do stawienia się w prokuraturze…
Jak przeciwdziałać przykrym konsekwencjom utraty dokumentów?
Wystarczy zgłosić się do swojego banku (lub do dowolnego, który wdrożył usługę zastrzegania dokumentów także przez osoby, które nie są klientami żadnego banku – aktualna lista tych banków znajduje się na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl) i zastrzec numery seryjne utraconych dokumentów. Informacje są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z Systemu (m.in. do Poczty Polskiej, operatorów telefonii komórkowej, czy agencji pośrednictwa nieruchomościami)!
Należy zastrzegać wszystkie wymienione poniżej utracone dokumenty:
-dowód osobisty,
-paszport,
-prawo jazdy,
-książeczka marynarska,
-książeczka wojskowa,
-karty pobytu,
-karty płatnicze,
-dowody rejestracyjne.
Tygodniowo zastrzeganych jest nawet 4.000 dokumentów! Nie ma znaczenia, czy utrata nastąpiła w wyniku zgubienia lub kradzieży. Nie ma też różnicy czy poszkodowana osoba jest klientem jakiegokolwiek banku czy też nigdy nim nie była. Nie ma przecież żadnej pewności, czy utracony dokument zostanie wykorzystany przez przestępców czy nie. Koniecznie trzeba się zabezpieczyć.
„Powinniśmy głośno mówić o konieczności zgłaszania faktu kradzieży dokumentów. Najlepiej, aby zgłaszać to zarówno w banku, jak i na policji. To z pewnością pozwoli na wyeliminowanie wielu prób wyłudzeń i oszustw, uchroni też nas przez wymiernymi stratami.” –Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji
Związek Banków Polskich prowadzi Kampanię Informacyjną, której celem jest poszerzenie wiedzy o możliwości i potrzebie zastrzegania w bankach wszystkich utraconych dokumentów. Bez względu na to czy zostały one skradzione czy zagubione. Kampania jest prowadzona we współpracy z Policją, pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przy aktywnej współpracy ze strony samorządów miast i gmin a także uczelni. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo osób, które utraciły dokumenty tożsamości. Inicjatywa ma przede wszystkim informować o tym, że istnieje możliwość uniknięcia szeregu przykrych konsekwencji mogących powstać w wyniku utraty dokumentów.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl .